Emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz: "Türk Silahlı Kuvvetleri yangın söndürme filosu kursun"

Türkiye'de birçok ilde onlarca yangın çıkarken, söndürme çalışmalarındaki uçak yetersizliği halkın tepkisine neden oldu. Emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz, Türk Silahlı Kuvvetleri aracılığıyla İçişleri Bakanlığı bünyesinde bir yangın söndürme filosu kurulması önerisinde bulundu.

Emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz: "Türk Silahlı Kuvvetleri yangın söndürme filosu kursun"
02 Ağustos 2021 - 09:04
Türkiye günlerdir Akdeniz kıyılarında çıkan yangınla mücadele ederken, söndürme çalışmalarındaki uçak eksikliği vatandaşın tepkisine neden olmuştu. Emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz ise, Türk Silahlı Kuvvetlerinin bir yangın söndürme filosu kurması önerisinde bulundu. Yavuz, "Bir söndürme uçağı, savaş uçağı kadar değerli. Bugün bir milyar dolara 20 uçaklık filo kurulur" ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet'in haberine göre Emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) görevinin, her türlü tehlikeye karşı ülkeyi savunmak olduğunu belirtirken yangınla mücadelenin uçak kiralayarak, yapılamayacağını vurguladı.

"YANGIN SÖNDÜRME UÇAĞI, SAVAŞ UÇAĞI KADAR DEĞERLİ"
TSK’nin, ordunun altyapısı aracılığıyla Milli Savunma Bakanlığı ya da Jandarma ile eşgüdümlü olarak İçişleri Bakanlığı bünyesinde yangın söndürme filosu kurulması gerektiğine işaret eden Yavuz, "Bugün bir yangın söndürme uçağının varlığı, bir savaş uçağı kadar değerli" görüşünü dile getirerek 1 milyar dolara 20 uçaklık bir yangın söndürme filosu kurulabileceğini kaydetti.

Yavuz, TSK’nin, ormanları yıllarca bekleyecek talimgâhlar kurduğunu, askerler eğittiğini aktardı. Yavuz, çok sayıda kişinin, bedelli yerine ülkenin ormanlarının korunması, çevre temizliğine katkıda bulunulması ve deprem sonrasına hazırlıklı olunması için özel olarak teşkilatlandırılabileceğini vurguladı.

Paris’te, Paris Belediyesi’nin emrinde, Kara Kuvvetleri’ne bağlı, başında bir general bulunan itfaiye birimi olduğunu, maaşların belediye tarafından ödendiğini, benzer sistemin Marsilya’da da olduğunu aktaran Yavuz, "Sivil inisiyatifler ordu imkânları ile birleştirilerek o ülkenin varlıklarının korunması yoluna gidilebilir. Ordular, sadece savaş için hazır tutulmaz, aynı zamanda ülkenin bekasıyla ilgili her alanda görev yaparlar, göreve hazır hale getirilirler. Önemli olan sizin bu tür doğal afetlere hazırlıklı olmanız. Bugün bir yangın söndürme uçağının varlığı, bir savaş uçağı kadar değerli. En önemli savunma sistemi, ülkenin varlığını, birliğini, dirliğini ayakta tutacak, işleyen bir devlet mekanizmasına sahip olmaktır. Eleştirmiyoruz, devlet ihtiyaç görmüş S-400 almış. S-400’e 2.5 milyar dolar veriyorsunuz, üstelik depoda tutuyorsunuz. 20-30 uçaklık bir filoyu bir milyar dolarla kurabilirsiniz" diye konuştu.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum