Emekli Tuğgeneral Nejat Eslen'den Kabil uyarısı: "Türk askeri tehlikede, acil tahliye gerekli!"

Taliban'ın Kabil'i ele geçirmeye başlamasıyla birlikte birçok ülke sivil ve askeri gücünü tahliye etmeye başladı. Emekli Tuğgeneral Nejat Eslen ise Afganistan'da bulunan Türk askeri hakkında uyarıda bulundu. Eslen, "Türk askeri tehlikede, acil tahliye gerekli" dedi.

Emekli Tuğgeneral Nejat Eslen'den Kabil uyarısı: "Türk askeri tehlikede, acil tahliye gerekli!"
15 Ağustos 2021 - 12:42

Afganistan'da Taliban devri resmen başlamak üzere. Başkent Kabil'i kuşatmaya başlayan Taliban, kısa sürede Cumhurbaşkanı Eşref Gani'nin istifa etmesiyle hükümeti ele geçirecek. Tüm yaşananlar dünya tarafından takip edilirken birçok ülke sivil ve askeri gücünü tahliye etmeye başladı. 

Bununla birlikte bölgede asker bulunduran Türkiye’nin nasıl bir tavır alacağı ise merak konusu. Konu hakkında Emekli Tuğgeneral Nejat Eslen, Cumhuriyet’e yaptığı açıklamada, bölgede bulunan Türk askerlerinin ve özel harekat polislerinin tehlikede olduğunu söyledi.

"TÜRK ASKERİ TEHLİKEDE"
Emekli Tuğgeneral Nejat Eslen, bölgede bulunan Türk askerlerinin ve özel harekat polislerinin tehlikede olduğunu söyledi. Eslen, “Acil tahliye gerekli” uyarısını yineledi.

Eslen şunları söyledi:
"ABD, Taliban’a Amerikan elçiliğinin tahliyesinde zarar vermemesi için talepte bulundu. Daha önce de ifade etmişti. Kabil Havaalanını işleten Türk askeri risk altında. En uygun hareket tarzı bu askerlerin bir an önce çekilmesi diye ifade etmiştik. Artık tahliye işlemi de zora gelebilir. Bunun yanında büyükelçilikteki personeller var. Özel harekat polisleri de var. Onların da tahliye edilmesi gerekiyor. Bundan sonra hızlı bir tahliye planlanmalı. O kadar ikaz etmemize rağmen Kabil Havaalanı’ndaki Türk askeri Taliban’ın insafına kaldı. ABD de çok kötü bir duruma düştü. ABD’li yetkililer, tahliye için Taliban’a adeta yalvarıyor."


    YORUMLAR

    • 0 Yorum