Elon Musk'a kötü haber! NASA, SpaceX ile çalışmaları durdurma kararı aldı

NASA, "Artemis" adlı program çerçevesinde Ay'a gidecek astronotları taşıyacak aracın inşası için Elon Musk'un şirketi SpaceX'i seçtiğini duyurmuştu. Ancak NASA'dan Musk'a kötü haber geldi.

Elon Musk'a kötü haber! NASA, SpaceX ile çalışmaları durdurma kararı aldı
01 Mayıs 2021 - 10:30

NASA, astronotları Ay’a indirmek için uzay aracı inşaası için Elon Musk'un şirketi SpaceX ile anlaşmıştı. Ancak Musk'a kötü haber yine NASA'dan geldi. Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi; Blue Origin’in ve Dynetics’in itirazları üzerine SpaceX ile anlaştığı projeyi durdurma kararı aldığını açıkladı.

NASA'nın Artemis projesi kapsamında gerçekleşecek astronotların Ay’a inişi için uzay aracı arayışında iki ezeli rakip Jeff Bezos ve Elon Musk, Blue Orijin ve SpaceX aracılığıyla yeniden karşı karşıya gelmiş ancak NASA, SpaceX ile projeye devam edeceğini açıklamıştı.

Blue Origin, Dynetics ve SpaceX'in projelerinin değerlendirilmesinden sonra 2.9 milyar dolarlık anlaşma Elon Musk'ın şirketi ile gerçekleşmişti.

Geçtiğimiz günlerde Blue Origin, NASA'nın bu kararına itiraz ederek Hükümet Sorumluluk Bürosu'na bir protesto başvurusunda bulundu. Bu protestoya Dynetics de eklendi ve NASA bir süre projeyi durdurma kararı aldı.

NASA sözcüsü Monica Witt, 26 Nisan'da yapılan itirazlar sonucunda sorunlar çözülene kadar projenin askıya alındığını duyurdu.


YORUMLAR

  • 0 Yorum