Ekrem İmamoğlu, İstanbul'daki sığınmacı sayısını açıkladı

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Almanya'ya işgücü göçünün 60’ıncı yılı nedeniyle düzenlenen etkinlikte konuştu. İmamoğlu, sığınmacı sorununa dikkat çekerek İstanbul'daki sığınmacı sayısını açıkladı.

Ekrem İmamoğlu, İstanbul'daki sığınmacı sayısını açıkladı
01 Kasım 2021 - 13:55

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Almanya'ya işgücü göçünün 60’ıncı yılı nedeniyle düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada mülteci sorununa dikkat çekti. İmamoğlu, “Belki de en dramatik göçün tam göbeğinde yer alan bir kentte bulunmaktasınız. Şu anda 2,5 milyona yakın İstanbul'a yerleşmiş insanla karşı karşıyayız" dedi.

“İSTANBUL DRAMATİK GÖÇÜN TAM GÖBEĞİNDE”
Dünyada yaşanan ve Türkiye'yi özellikle de İstanbul'u etkileyen göç sorununa vurgu yapan İmamoğlu şunları söyledi:

"Belki de en dramatik göçün tam göbeğinde bir kentte bulunmaktasınız. Şu anda 2,5 milyona yakın, İstanbul’a yerleşmiş ama sığınmacı ama mülteci ama oturma izni almış insanla karşı karşıya. Ve o 2,5 milyon nüfus, sadece ve sadece 6-7 yılda olgunlaşmış bir nüfus. Yani 1961'den 2021'e konuşmuyoruz. 2021 yılındayız; 2013'lerde, 2014'lerde başlayan bir sürecin, bir anda 2,5 milyona ulaştığını düşündüğümüzde, aslında ne kadar dramatik bir süreci zorluklarla yönettiğimizin bir karşılığıdır diye düşünebiliriz.

Dolayısıyla şu anda dünyada ama savaşlar ama belli kıtlıklar üzerinden bir takım gelir adaletsizliği, eşitsizlikler üzerinden oluşan bu göçleri sıkı bir biçimde incelemeli ve bunun üzerine hep birlikte çalışmalıyız."


YORUMLAR

  • 0 Yorum