Ekmek 4 TL'ye mi satılacak? Peş peşe açıklamalar

TEÜS (Ekmek Üreticileri İşverenleri Sendikası) Genel Başkanı Cihan Kolivar, yüksek maliyetler nedeniyle fırınların 10 güne kadar kepenk kapatmaya başlayacaklarını söyledi ve bugünden itibaren İstanbul'da bazı fırınların 3-4 TL aralığında ekmek satacaklarını belirtti.

Ekmek 4 TL'ye mi satılacak? Peş peşe açıklamalar
22 Kasım 2021 - 09:06 - Güncelleme: 22 Kasım 2021 - 15:31

Türk Lirası'nın dolar kuru karşısındaki değer kaybı, yüksek enflasyon ve akaryakıttaki pahalılık ekmeği vurdu. Son 2 haftada un çuvalının fiyatı 360 TL'ye yükseldi. Kamudan acil destek bekleyen fırıncılar, 3-4 TL aralığında ekmek satışına başlayacak.

Sözcü'den Taylan Büyükşahin'e konuşan Ekmek Üreticileri İşverenleri Sendikası Genel Başkanı Cihan Kolivar, yüksek maliyetlerin un fiyatlarını da vurduğunu belirterek, fırınların 10 güne kadar kepenk kapatmaya başlayacaklarını söyledi.

50 kilogramlık un çuvalının fiyatının son 2 haftada 200 TL'den 360 TL'ye çıktığını söyleyen Kolivar, fırınların un alamamaya başladığını ve böyle giderse ekmek üretiminin büyük riske gireceğini belirtti.

Kolivar, bugünden itibaren İstanbul'da bazı fırınların 3-4 TL aralığında ekmek satmaya başlayacaklarını ifade etti.

"ZAM ÇÖZÜM DEĞİL"
Zammın fırınlar açısından çözüm olmadığını vurgulayan Kolivar, vatandaşın alım gücünün zayıfladığını, bu yüzden doğalgaz, elektrik ve su gibi faturalarda devletin indirim yapmasını beklediklerini kaydetti.

“Pazar günü için 305 TL'ye un aldık, pazartesi için 360 TL istediler” diyen Kolivar, un fiyatındaki artışın devam edeceğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Bize doğalgaz ve suyu belediyeler veriyor. Ruhsatlı fırınlarda bunları en azından indirimli verin. Mesela bizde sanayi tipi doğalgaz yerine ev tipi yapın. Ruhsatsız fırınlara da doğalgaz ve su vermeyin. Çünkü onlar hem kaçak hem de kayıtdışı işçi çalıştırarak zaten maliyetini düşürüyor ve haksız rekabete neden oluyor. Bunlara belediyenin dur demesi gerekiyor ama tüm taleplerime rağmen ruhsatsız fırınlar konusunda belediye bize yardımcı olmuyor. Kemal Kılıçdaroğlu herkesle kucaklaşacağız diyor. Biz de diyoruz ki ruhsatsız fırınlara karşı sadece kanunu uygulasın belediyeler yeterli. Böyle giderse işini düzgün ve kanuna uygun yapan fırınlar üretim yapamayacak.”

Fırıncılar olarak son 2 yıldır pandemi nedeniyle fedakarlık yaptıklarını söyleyen Kolivar, işverenler ve çalışanlar olarak bunun ceremesini çektiklerini ifade etti.

TÜRKİYE FIRINCILAR FEDERASYONU'NDAN AÇIKLAMA
Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, Cihan Kolivar'ın ekmeğin 3-4 TL'den satılacağı yönündeki açıklamasına yanıt verdi.

Balcı, "Ekmeğin 4-5 lira olacağı şeklindeki haberler gerçeği yansıtmamaktadır. İstişarelerle çözümden yanayız. Bu konuda da kapımız herkese açık." ifadelerini kullandı.


YORUMLAR

  • 0 Yorum