Kocaeli'de Afgan kaçağın saldırısına uğrayan Ayşegül Aydın hayatını kaybetti

Kocaeli Gebze'de evine giderken kaçak yollarla Türkiye'ye giren bir Afgan'ın saldırısına uğrayan ve ağır yaralanan 17 yaşındaki Ayşegül Aydın'dan acı haber geldi. Ayşegül Aydın, yaklaşık 5 aydır tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Kocaeli'de Afgan kaçağın saldırısına uğrayan Ayşegül Aydın hayatını kaybetti
22 Kasım 2021 - 17:53 - Güncelleme: 22 Kasım 2021 - 18:41
Kocaeli'nin Gebze ilçesine bağlı Pelitli köyünde, 17 yaşındaki Ayşegül Aydın, 12 Temmuz tarihinde Türkiye'ye kaçak yollarla giren Afgan uyruklu A.M. (20) tarafından saldırıya uğramış ve başına taşla vurulması sonucunda ağır yaralanmıştı.

​​​​

Yaklaşık 5 aydır hastanede tedavi gören Ayşegül Aydın'dan kötü haber geldi. Aydın, gece saatlerinde hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen yaşamını yitirdi. AFGAN ŞAHSIN İFADESİNDE ŞOK İTİRAFLAR!
Ayşegül'e saldıran Afgan şahıs ifadesinde, alkolün etkisinde olduğunu, takip ettiği genç kızı tenha bir yere gelindiğinde boğazını sıkıp etkisiz hale getirmeye çalıştığını, sesler gelince de bıraktığını, sonra geri dönüp kıyafetlerini giydirdiğini söylemişti. Saldırgan, olayın ardından tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

NELER OLMUŞTU?
Kocaeli'nin Gebze ilçesine bağlı Pelitli köyünde yaşanan olayda 17 yaşındaki Ayşegül, Afgan bir kaçağın saldırısına uğramıştı. Genç kızı evlerinin yakınındaki ormanlık alana çeken Afgan cinsel istismarda bulunmaya kalkışmıştı. Genç kızın epilepsi krizine girdiği ve Afgan şahsın korkup istismarda bulunamadığı öğrenilmişti. Afgan saldırgan, 17 yaşındaki kızın direnmesi üzerine başına taşla vurarak ağır yaralamıştı.

AYKIRI'ya konuşan Pelitli Muhtarı Zafer Ceyhanlı, sapık Afgan'ın Türkiye'ye kaçak olarak girdiğini ve hiçbir kaydının olmadığı ifade etmişti. Ceyhanlı, Afgan şahsın olaydan sonra masum gözükmek için 17 yaşındaki A.A.'yı ormandan yol kenarına kadar çektiğini ve yoldan geçenlere "Bayıldı, yardım edin" dediğini aktarmıştı.

"6 BİN NÜFUSUN 1000'İNİ KAÇAK AFGANLAR OLUŞTURUYOR!"
Muhtar Ceyhanlı "Bölgede büyük bir gerginlik var, 6 bin nüfusumuzun binini Afganlar oluşturuyor ve hepsi kaçak. Buradaki işletmelerin çoğu ucuz iş gücü için İstanbul Aksaray'dan kişi başı 400 lira ödeyerek Afgan işçi getiriyor. Bunların hiçbir kaydı yok...
Ve bugün de bu olay yaşanıyor. Ne diyeceğimi bilemiyorum. Kızımızın durumu da ağır, ailesi perişan. Bölgemiz tanınmayacak hale geldi" ifadelerini kullanmıştı.

"LÜTFEN BENİ YALNIZ BIRAKMAYIN"
Olayın ardından açıklamalarda bulunan baba Metin A., “Benim işim inşaatçılık ama bundan sonra işim gücüm kadın cinayetlerine karşı mücadele etmek olacak. Bir baba olarak tarifsiz bir acı içindeyim” demişti. Baba Metin A., “Hükümetin artık bu konuda bir önlem alması gerekiyor. Ayşegül’ün sesi soluğu olmak için kamuoyu desteği bekliyorum. Lütfen beni yalnız bırakmayın. Ülkeyi ayağa kaldırmak zorundayız. Bugün benim kızım yarın senin kızın. Birbirimiz için mücadele etmeliyiz” diye konuşmuştu.

​Köy halkı, olay sonrasında protesto yürüyüşü düzenlemişti. Vatandaşlar, yaptıkları protesto yürüyüşünde yaşananlara ve yetkililere tepki göstermişti.  Köy halkı, "Bir kişi daha eksilmeyeceğiz, sesimiz ses ver Türkiye. Mülteci istemiyoruz" pankartıyla yürümüştü.

ERDOĞAN'A TEPKİ GÖSTERMİŞTİ
Baba Metin A., kızının fotoğrafını göstererek "Bu fotoğrafa iyi bak Erdoğan, bu senin eserin" diyerek Cumhurbaşkanı ve AKP'ye tepki göstermişti.Baba Metin A., şu ifadeleri kullanmıştı:
"Sonuna kadar gideceğim bu olayın. Bu 15 yıldır bizzat destek verdiğimiz, oy verdiğimiz Sayın Cumhurbaşkanım, bu sizin eseriniz. siz ve çocuklarınız çok güzel, özel korunuyor. Ama biz kıyıda köşede ücrada kalan insanlarımız mültecilerin esiri altında kaldık. Biz çocuğumuzu okula, bakkala gönderemiyoruz. Çocukları annesi babası olmadan bir yere gönderemiyoruz. Ama işte bir gün unuttuk, bize bedelini ağır ödettiler. Sayın cumhurbaşkanım bu mülteci olayına bir el atın. Hükümet olarak bir süzgeçten geçirin. burası yol geçen hanı değil. Ayşegül'ün fotoğrafına bir bak."

TOPRAĞA VERİLDİ
Kocaeli'de Afgan kaçağın saldırısı sonucu hayatını kaybeden 17 yaşındaki Ayşegül Aydın, son yolculuğuna uğurlandı.

Baba Metin Aydın, “Kızım biz seni koruyamadık bundan sonra seni Allah koruyacak. Rüyalarımda göreceğim seni” diyerek gözyaşı döktü.

YORUMLAR

  • 0 Yorum