Dünyada Delta varyantı paniği: "Tam kapanmada birbirinizle konuşmayın!"

Delta varyantı dünyayı etkisi altına almaya devam ediyor. Nüfusunun yarısından fazlası delta varyantı nedeniyle tam kapanma altında yaşan Avustralya'da uzmanlardan dikkat çeken bir uyarı geldi. Uzmanlar vakaların artmaması için "Tam kapanmada birbirinizle konuşmayın" çağrısında bulundu.

Dünyada Delta varyantı paniği: "Tam kapanmada birbirinizle konuşmayın!"
21 Temmuz 2021 - 09:55

Koronavirüse karşı aşılamalar devam ederken, varyantlar nedeniyle normale dönmek zorlaşıyor. Delta varyantı nedneiyle nüfusunun yarısından fazlası tam kapanma altında olan Avustralya'da dikkat çeken bir uyarı yapıldı. Yeni Güney Galler Sağlık Müsteşarı Kerry Chant,  vakaların artmaması için vatandaşlardan birbirleriyle konuşmamalarını istedi.

İlk koornavirüs vakasının görüldüğü 25 Ocak 2020'den bu yana toplam 32 bin 253 vakanın görüldüğü, bunlardan 915'inin hayatını kaybettiği, son dönemde de Delta varyantı nedeniyle sayıların yükselişe geçtiği Avustralya'da 3 eyalette tam kapanma sürüyor. Bunlardan biri olan Yeni Güney Galler'de (NSW) sağlık alanındaki en yetkili isim Dr. Kerry Chant yeni bir sosyal mesafe tedbiri önerdi: Diğer insanlarla konuşmamak.

Sputnik'in aktardığına göre, Eyalet Sağlık Müsteşarı olan Chant dün gazetecilere yaptığı açıklamada, her iki taraf da maske takıyor ya da aşılanmış olsa dahi Avustralyalıların birbirleriyle konuşmamaları gerektiğini söyledi.

"Diğer insanlarla iletişim kurmak, arkadaş canlısı olmak insan doğasının bir gereği olsa da bunu yapmak için doğru bir zaman değil" dedi. Maskelerin tam koruma sağlamadığının altını çizen Chant, "Mesela alışveriş merkezinde komşunuzla karşılaşırsanız diyaloga girmeyin. Diğerleriyle etkileşimi en aza indirmemiz gereken günlerden geçiyoruz" ifadelerini kullandı.

ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Anthony Fauci gibi Chant da ana akım medya tarafından pandemiyle mücadele sürecinin kahramanı olarak gösteriliyor. İngiliz Guardian gazetesi Chant'ı 'gizli silah' olarak tanımlamıştı. Chant aynı zamanda bu yıl Yeni Güney Galler'de 'Yılın Kadını' seçilmişti.


YORUMLAR

  • 0 Yorum