Doğalgaza dev zam! "Kış geçti çok fazla etkilemez demeyin" her sektörü vuracak, fiyatlara zam üstüne zam gelecek!

1 Nisan itibariyle konutlarda kullanılan doğalgaza yüzde 35 oranında zam geldi. Elektrik üretimi haricinde kullanılan doğalgazın satış fiyatına ise yüzde 50 zam geldi.

Doğalgaza dev zam! "Kış geçti çok fazla etkilemez demeyin" her sektörü vuracak, fiyatlara zam üstüne zam gelecek!
01 Nisan 2022 - 02:02 - Güncelleme: 01 Nisan 2022 - 11:43


Vatandaşların adeta canını okuyan zamlara bir yenisi daha eklendi. 1 Nisan itibariyle konutlarda kullanılan doğalgaz yüzde 35, elektrik üretiminde kullanılan doğalgaz ise yüzde 50 oranında zamlandı.

Yeni zamlarla birlikte birçok sektörde fiyat artışları maliyetlere yansıyacak. Günlük kullanım ürünlerinden, gıdalara kadar pek çok sektörde durmayan zamlar katlanarak büyüyecek. 

Boru Hatları İle Petrol Taşıma Anonim Şirketi (BOTAŞ), 2022 yılı Nisan ayı doğalgaz toptan satış fiyat tarifesini internet sitesinden duyurdu. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

DÜNYAYA GÖRE UYGUN VERDİK BAHANESİ!
*Bilindiği üzere, doğal gaz ithal bir enerji kaynağı olup, %99’dan fazlası yapılan uluslararası anlaşmalar çerçevesinde yurt dışı arz kaynaklarından temin edilmektedir.
*2021 yılı başından itibaren Dünya ve Avrupa enerji piyasalarındaki tüketicilerin, piyasalarda yaşanmakta olan olağandışı ve olağanüstü dalgalanmalara bağlı olarak fahiş enerji fiyatlarına maruz kaldıkları kamuoyu tarafından da yakinen bilinmekte olup, bütün dünyada yaşanan yüksek enerji fiyatları bugüne kadar tüketicilerimize aynı oranda yansıtılmamıştır.

AKP'Yİ AKLAMA ÇABASI: İKTİDAR KARŞILIYOR
*Bununla birlikte, artan maliyetlere rağmen bu dönemde tüketicilerimize devletimiz tarafından %76 oranında destek sağlanmıştır.
*Diğer taraftan, Evsel Enerji Fiyat Endeksine (HEPI-Household Energy Price Index) göre konutlarda, Avrupa ülkeleri arasındaki en düşük fiyatlı doğal gaz ülkemizde kullanılmaktadır.

FAHİŞ ZAMMA ŞAKA GİBİ İZAH: ASGARİ DÜZEYDE ETKİLENECEK
*1 Nisan 2022 tarihi itibari ile tüketicilerimizi imkanlar çerçevesinde asgari düzeyde etkileyecek şekilde doğal gaz satış fiyatlarında bir düzenleme yapılması zorunluğu ortaya çıkmıştır.
Bu kapsamda, 1 Nisan 2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere;
Elektrik üretimi için kullanılan doğal gazın satış fiyatında %44,30
Elektrik üretimi haricinde kullanılan doğal gazın satış fiyatında %50
Konutlarda kullanılan doğal gazın satış fiyatında %35 oranında artış yapılmış olup, bu artışa rağmen konutlarda kullanılan doğal gazın her bir metreküpüne Devletimiz tarafından %70 oranında destek verilmeye devam edilecektir.


YORUMLAR

  • 0 Yorum