Diyanet'ten 'yılbaşı' fetvası: Pasta ve çam ağacı caiz olmaz

Yeni yıla sayılı günler kala Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan yılbaşı fetvası geldi. Diyanet, çam ağacı ve Noel Baba süslemeli pasta için "İslam'ın yasakladığı bir şeye destek olmak, alet olmak caiz olmaz" dedi.

Diyanet'ten 'yılbaşı' fetvası: Pasta ve çam ağacı caiz olmaz
24 Aralık 2021 - 16:46


Diyanet İşleri Başkanlığı, yılbaşı kutlamaları için çam ağacı ve Noel Baba süslemeli pasta siparişi alan üreticiye "İslam'ın yasakladığı bir şeye destek olmak, alet olmak caiz olmaz." fetvası verdi. Yanıtta, "Bir müslüman onların Noellerine yardımcı olacak şekilde hareket etmemeli ve rızkını başka yerlerden aramalı" ifadeleri kullanıldı.

Diyanet TV'de yayınlanan "Diyanet'e Soralım" programında, Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Fatih Mehmet Aydın, pasta üreticisi bir izleyicinin programının sunucusu tarafından aktarılan, "Çam ağaçlı, Noel Babalı pasta siparişleri geliyor. Yapsam mı yapmasam mı bilemedim. Bu Cuma 12 tane siparişim var. İptal mi etsem?" sorusuna şu yanıtı verdi:

"İslam'ın yasakladığı bir şeye destek olmak, alet olmak caiz olmaz. Hristiyanlar kendi bayramlarını kutlayabilir. Onlardan nereden tedarik ederse etsinler ama bir müslüman onların Noellerine yardımcı olacak şekilde hareket etmemeli ve rızkını başka yerlerden aramalı. Yoksa pasta yapmakta bir sakınca olmaz. Ama bunu Noel için ve Noel'in figürleriyle, ifadeleriyle yapmak İslam'a yakışır, yaraşır birşey değildir"


YORUMLAR

  • 0 Yorum