Diyanet Başkanı Ali Erbaş'tan "Günaydın" açıklaması!

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, 'Günaydın' tartışmasına ilişkin açıklamada yaptı. "Ben de zaman zaman aynı hitap şeklini kullanıyorum" diyen Erbaş, “Herhangi bir yerme niyetim asla olmamıştır” dedi.

Diyanet Başkanı Ali Erbaş'tan "Günaydın" açıklaması!
18 Eylül 2021 - 09:28

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, tartışma yaratan "Günaydın" ifadesine ilişkin açıklama yaptı. Erbaş, “6 sene önceki bir yazıdan zorlama yaparak böyle bir kanaate ulaşmak ve sanki ‘Günaydın demeyin’ demişim gibi algı oluşturmak büyük haksızlıktır” diye  tepki gösterdi.


Konuya ilişkin Hürriyet yazarı Ahmet Hakan'a bir açıklama yollayan Erbaş, "ben de zaman zaman aynı hitap şeklini kullanıyorum" dedi.

Erbaş'ın Hakan'a gönderdiği açıklama şöyle:
“Merhaba Ahmet Hakan Bey. İyisinizdir inşallah. 2015 yılında Yeni Şafak Gazetesi’nde yazdığım ramazan köşe yazılarından birinin başlığı ‘Aranızda Selamı Yayınız’ idi. Selamın tarihini anlatırken cahiliye dönemindeki selamlaşma adetinden Peygamberimizin selam tavsiyesine geçiş sürecini ifade etmiştim. Konunun anlaşılması için günümüzden örnek vermiştim. Herhangi bir yerme niyetim asla olmamıştır. Ekte köşe yazımı gönderiyorum. Bunun dışında hiçbir yerde ‘Günaydın demek cahiliye adetidir’ ya da ‘Günaydın demeyiniz’ gibi bir sözüm asla olmamıştır.

"BEN DE ZAMAN ZAMAN 'GÜNAYDIN' DİYORUM"
Kaldı ki ben de zaman zaman aynı hitap şeklini kullanıyorum. 6 sene önceki bir yazıdan zorlama yaparak böyle bir kanaate ulaşmak ve sanki ‘Günaydın demeyin’ demişim gibi algı oluşturmak büyük haksızlıktır. Bugünkü yazınızdan dolayı üzüldüğümü ifade edeyim. Size saygı duyuyorum ve gerekli düzeltmeyi yapmanızı bekliyorum. Allah’a emanet olunuz. Prof. Dr. Ali Erbaş, Diyanet İşleri Başkanı”

Erbaş’ın işaret ettiği 6 yıl önceki yazısını okuduğunu belirten Hakan, “Yazıda ‘Günaydın demek, cahiliye âdetidir’ şeklinde algılanabilecek, anlaşılabilecek bir taraf var maalesef” dedi. “Ama sonuçta Ali Erbaş’ın konuya bugün getirdiği açıklık, çok daha önemlidir” diyen Hakan, “Kastının bu olmadığını net biçimde söylüyor. Bu saatten sonra ‘Hayır, kastın tam da oydu’ diye tutturmanın bir anlamı olmaz, olamaz” görüşünü ifade etti.

NE OLMUŞTU?
Diyanet İşleri Başkanlığı ve laiklik ile ilgili tartışmalar sürerken Erbaş’ın, “günaydın” sözüyle yapılan selamlaşmayı cahiliye dönemi adeti olarak yorumladığı ortaya çıkmış; “Ramazan Günlükleri” adlı kitabında “Cahiliye döneminde insanlar, ‘Sabahınız hayat olsun’ gibi sözler söylerlerdi. Bizde bazı kimselerin kullandığı, ‘Günaydın, tünaydın’ ifadelerine benzer ifadelerdi bunlar” ifadesi tartışma yaratmıştı.


YORUMLAR

  • 0 Yorum