Ali Erbaş: 'Günaydın' ve 'Tünaydın' demek cahiliye dönemi adeti!

Siyaset gündemine ilişkin yaptığı açıklamalarla tepki çeken Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın 'günaydın' ve 'tünaydın' ifadelerinin, cahiliye dönemi adeti olduğunu söyledi.

Ali Erbaş: 'Günaydın' ve 'Tünaydın' demek cahiliye dönemi adeti!
16 Eylül 2021 - 08:55 - Güncelleme: 16 Eylül 2021 - 09:03

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın, Ramazan ayı boyunca iktidara yakınlığıyla bilinen bir gazetede yazdığı yazılar, “Ramazan Günlükleri” adı altında kitaplaştırıldı. Kitabın masrafı Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 2019 yılı bütçesinden karşılanırken, söz konusu kitapta dikkat çeken değerlendirmeler yer aldı.

t24'ten Eray Görgülü'nün haberine göre, Ali Erbaş’ın, “günaydın” sözüyle yapılan selamlaşmayı cahiliye dönemi adeti olarak yorumladığı ortaya çıktı. Erbaş, “Ramazan Günlükleri” adlı kitabında “Cahiliye döneminde insanlar, ‘Sabahınız hayat olsun’ gibi sözler söylerlerdi. Bizde bazı kimselerin kullandığı, ‘Günaydın, tünaydın’ ifadelerine benzer ifadelerdi bunlar” ifadesini kullandı.

Kitabın “Aranızda Selamı Yayınız” başlıklı bölümünde şu ifadeleri kullandı:
“Cahiliye döneminde birinin evine vardıkları zaman mahremiyete saygı göstermez, dünya ve ahiret saadetini temenni etmek olan selamı da bilmezlerdi. “Sabahınız hayat olsun”, “akşamınız hayat olsun”, “aydın olsun” gibi sözler söylerlerdi. Bizde bazı kimselerin kullandığı “günaydın”, “tünaydın” ifadelerine benzer ifadelerdi bunlar. Selam vermekle ilgili ayetler geldikten sonra artık Müslümanlar birbirlerine dua etme amaçlı selamlaşmaya başladılar.

KİTABIN MASRAFINI DİYANET KARŞILADI
Ali Erbaş’ın, Ramazan ayı boyunca iktidara yakınlığıyla bilinen bir gazetede yazdığı yazılar, “Ramazan Günlükleri” adı altında kitaplaştırıldı. Kitabın baskı ile ilgili masrafları ise Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 2019 yılı bütçesinden karşılandı.


YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • cimşit
  1 ay önce
  Ne oldu bir tane yorum yok. Ali Erbaş'ın atanması ile ilgili yorum yapmak korkuttu mu sizi?
 • KUT SAL
  1 ay önce
  https://kut20sal20.blogspot.com https://www.youtube.com/channel/UCvd4D458OTi41vhdPNhwJNg N"İSA"N 2020 DE TÜRKİYE'DE ZUHUR EDEN TÜRK İSA MESİH MEHDİ DABBETÜL ARZ TÜRK'TÜR, TÜRKÇE KONUŞUR ! İYİ GECELER İYİ UYKULAR GÜNAYDIN TÜRKİYE DÜNYA İSLAM