Dışişleri Bakanlığı'ndan "Suriyelilerin geri dönüşü" hakkında kritik açıklama

Dışişleri Bakanlığı, Kazakistan'ın başkentinde gerçekleştirilen Suriyeli konulu toplantı hakkında açıklama yaptı. Bakanlık, Suriyelilerin ülkelerine geri dönüşleri konusunun öncelikli olduğunu belirtti.

Dışişleri Bakanlığı'ndan "Suriyelilerin geri dönüşü" hakkında kritik açıklama
22 Aralık 2021 - 15:35


Dışişleri Bakanlığı, 21-22 Aralık 2021 tarihlerinde Kazakistan'ın başkenti Nur-Sultan’da yapılan 'Suriye Konulu Yüksek Düzeyli Toplantı'  hakkında açıklama yaptı.

Bakanlığın açıklamasında "Suriyeli mültecilerin geri dönüşleri konusu da toplantıda ele alınmıştır. Taraflar, ülke içinde yerlerinden edilmişlerin ve mültecilerin onurlu, güvenli ve gönüllü şekilde ikamet ettikleri yerlere geri dönüşlerinin kolaylaştırılmasının önem ve önceliğinin altını çizmişlerdir" denildi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
"Astana formatındaki Suriye konulu yüksek düzeyli toplantıların onyedincisi 21-22 Aralık 2021 tarihlerinde Nur-Sultan’da düzenlenmiştir. Toplantıda siyasi süreçteki son gelişmeler, İdlip’teki durum, insani yardımlar ve terörizmle mücadele konuları ele alınmıştır.

Taraflar, Suriye’nin siyasi birliği ve toprak bütünlüğüne yönelik güçlü taahhütlerini yinelemişler, İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesinde sükunetin korunmasının önemini vurgulamışlar ve sahadaki insani durumun düzeltilmesi için daha fazla çaba gösterilmesi konusunda mutabık kalmışlardır.

Taraflar, terörle mücadele bahanesiyle hayata geçirilmeye çalışılan gayrı-meşru öz yönetim teşebbüslerinin kabul edilemez olduğunun altını çizmişlerdir. Fırat’ın doğusundaki ayrılıkçı yapılarca sivillere yönelik artan saldırılar ve baskıdan duyulan derin endişe beyan edilmiş, bu bağlamda, tarafımızca PKK/YPG terör örgütüyle mücadelede kararlılığımız vurgulanmıştır.

Taraflar, Suriye ihtilafına BM Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararı uyarınca siyasi sürecin ilerletilmesine bağlılıklarını teyit etmişlerdir. Bu çerçevede, Anayasa Komitesi’nin yedinci turunun en kısa zamanda Suriyeli tarafların yapıcı yaklaşımıyla gerçekleştirilmesi hususunda çağrıda bulunmuşlardır.

Suriyeli mültecilerin geri dönüşleri konusu da toplantıda ele alınmıştır. Taraflar, ülke içinde yerlerinden edilmişlerin ve mültecilerin onurlu, güvenli ve gönüllü şekilde ikamet ettikleri yerlere geri dönüşlerinin kolaylaştırılmasının önem ve önceliğinin altını çizmişlerdir."

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise Suriyeli mülteciler hakkında geçen aylarda dikkat çeken bir açıklama yapmıştı. Erdoğan, Suriyeli sığınmacılar konusunda "Biz bu ülkede iktidarda olduğumuz sürece bize sığınan Allah'ın kullarını biz katillerin kucağına atmayız. Bu kadar açık söylüyorum" ifadesini kullanmıştı.


YORUMLAR

  • 0 Yorum