Devlet Bahçeli'den Kerkük açıklaması: "Kerkük'te etten duvar öreriz"

Türk yurdu Kerkük'ün kontrolünün 25 Kasım itibariyle Barzani'ye bağlı Peşmerge'ye verilecek olması hakkında MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'den açıklama geldi.

Devlet Bahçeli'den Kerkük açıklaması: "Kerkük'te etten duvar öreriz"
23 Kasım 2021 - 11:30
Irak'ta her geçen gün büyüyen siyasi krizi fırsata çevirmeye çalışan Peşmerge unsurları, 2017 yılında çıkarıldığı Kerkük'te intikam hazırlığı yapıyor. 25 Kasım itibariyle Kerkük'ün kontrolünün Barzani'ye bağlı Peşmerge'ye geçecek olmasına ilişkin ilk tepki MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'den geldi.

Partisinin TBMM'deki grup toplantısında konuşan Bahçeli, "Kerkük’ün statüsü ve tarihi dokusu üzerinde oyun kuranların, bu Türkmen kentini peşmergenin eline ve emeline bırakmak için plan yapanların aklını başına alması, ateşle oynamaktan vazgeçmeleri çağrımdır" dedi.

Bahçeli'nin Kerkük açıklaması şu şekilde:
"Kerkük’ün statüsü ve tarihi dokusu üzerinde oyun kuranların, bu Türkmen kentini peşmergenin eline ve emeline bırakmak için plan yapanların aklını başına alması, ateşle oynamaktan vazgeçmeleri çağrımdır.

Kerkük Türk’tür, Türkmenlerin canevidir.

Bu Türk kentinin peşmergenin denetim ve kontrolüne girmesi bölgesel dengeyi alt üst edecektir.

Hiç kimse böylesi bir rezalete, bedeli çok ağır olacak bir işgal girişimine heveslenmemelidir.

Dünya her şey olur, ama Kerkük Türksüz olamaz, Türkmenlik onuru yere düşürülemez.

Bir oluruz, beraber oluruz, gerekirse soydaşlarımızla birlikte Kerkük’te etten duvar öreriz. Kerkük’ün bir girişi vardır, ama çıkışı asla yoktur."

YORUMLAR

  • 0 Yorum