Derya Yanık hakkında "görevi kötüye kullanmak"tan suç duyurusu

Bakan Derya Yanık'ın 23 Nisan'da yaptıklarıyla ilgili yeni gelişmeler yaşanıyor. Bakan'ın makamında ağırladığı çocuğun koruma altında olmasına rağmen kameralar önünde ifşa edilmesinin suç olduğu iddiasıyla harekete geçildi. Önca Çocuklar ve Kadınlar Denerği, Bakan Yanık hakkında suç duruyusunda bulundu.

Derya Yanık hakkında "görevi kötüye kullanmak"tan suç duyurusu
24 Nisan 2021 - 22:05

İREM KARAGÖZ / AYKIRI

Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık hakkında 23 Nisan’da makamında konuk ettiği çocuğun gizlilik haklarını ihlal etmesi ve görevini kötüye kullanması sebebiyle suç duyurusunda bulundu.

Yeni Aile Bakanı Derya Yanık’ın, 23 Nisan dolayısıyla koltuğunu devrettiği çocuğun haklarını ihlal ederek,koruma evinde kaldığını açıklaması ve  Ramazan dolayısıyla çocuğa çikolata vermemesi sosyal medyada tepki çekmişti. Bu olayın ardından, Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği, Yanık hakkında, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı.  

GİZLİLİK HAKKI İHLALİ
Suç duyurusu dilekçesinde, özel hayatın gizliliği vurgulanarak, “Çocuk Koruma Kanununa (ÇKK) göre korunma ihtiyacı olan çocuklar adına uygulanan bakım tedbirleri gereği çocukların bakılıp gözetildiği, hakkında verilen tedbir kararlarının yerine getirildiği resmî veya özel kurumlar bulunmaktadır. Bu kurumlarda, bakanlığa bağlı çocuk evlerinde korunma altında olan çocuklar kalırlar. Kurumlarda kalan çocukların özel yaşam alanları olup özel hayatının gizliliği, mahremiyeti dikkate alınarak çocukların nerelerde barındırıldığı toplum ile paylaşılmaz” ifadelerine yer verildi. Dernek resmi Twitter hesabından, “Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği olarak, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda, bir çocuğun haklarını ihlal eden ve görevini kötüye kullanan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık hakkında suç duyurusunda bulunduk” diyerek #DeryaYanıkİstifa etiketi ile paylaşım yaptı.


YORUMLAR

  • 0 Yorum