Covid-19'da sıra Kolombiya varyantına geldi! Kolombiya varyantı nedir?

Çin’de başlayarak dünyaya yayılan koronavirüsün Hint, İngiliz, Brezilya ve Güney Afrika varyantları görülmüştü. Koronavirüse şimdi de Kolombiya varyantı eklendi. İlk olarak Kolombiya'da tespit edilen varyant, geçtiğimiz haftalarda ABD’de görülmüştü. 

Covid-19'da sıra Kolombiya varyantına geldi! Kolombiya varyantı nedir?
11 Ağustos 2021 - 11:02 - Güncelleme: 11 Ağustos 2021 - 11:58
Kolombiya’da görülen varyant, B.1.621 olarak numaralandırılırken uzmanlar, varyanta henüz isim vermedi. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), varyantın dikkatle incelenmesi gerektiğini ifa ederken Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC) de varyantı yakın takibe aldı. 

Leuven Üniversitesi Öğretim Üyesi Marc Van Ranst, yeni varyantın daha bulaşıcı olup olmadığı konusunda henüz bir bulgu olmadığını belirtti. Ranst, Belçika'daki vakaların yalnızca yüzde 1'ini oluşturduğunu söylerken ABD'de ise tüm vakaların yüzde 2'sinin Kolombiya varyantı olduğu ifade etti.

Öte yandan BioNTech'in CEO'su Prof. Dr. Uğur Şahin ise pazartesi günü yaptığı açıklamada BionTech aşısının Delta varyantı dahil olmak üzere tüm varyantlara karşı etkili olduğunu ve herhangi bir güncellemeye şimdilik ihtiyaç duyulmadığını söylemişti.

KOLOMBİYA VARYANTI NEDİR?
BBC'nin haberine göre, Belçika'da bir huzurevinde kalan ve iki aşısını da olmuş yedi kişinin söz konusu Covid varyantı nedeniyle öldüğü belirlendi. 21 huzurevi sakininin Covid-19 testi pozitif çıktı. Bazı çalışanlarda da varyanta rastlandı ancak bu kişiler hastalığı çok daha hafif geçirdi.

B.1.621 olarak numaralandırılan Kolombiya varyantına, Beta, Delta gibi varyantlara benzer bir isim henüz verilmedi.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), varyantın dikkatle incelenmesi gerektiğini kaydetti.

Brüksel yakınlarındaki huzurevinde ölen yedi kişinin 80-90 yaş aralığında olduğunu dile getiren Leuven Üniversitesi Öğretim Üyesi Marc Van Ranst, yaşamını yitirenlerin iki aşısını da olmuş bireyler olmasının endişe verici olduğunu aktardı.

Marc Van Ranst, varyantın daha bulaşıcı olup olmadığı konusunda henüz bir bulgu olmadığını da ekledi.

B.1.621, yani Kolombiya varyantı, Belçika'daki vakaların yalnızca yüzde 1'ini oluşturuyor. ABD'de ise tüm vakaların yüzde 2'sinin Kolombiya varyantı olduğu sanılıyor.

Güney Florida'da ise bu oran çok daha yüksek. New York Post'a konuşan bir sağlık yetkilisi, varyantın Miami Üniversitesi'nin patoloji laboratuvarında incelenen pozitif vakaların yaklaşık yüzde 10'unu oluşturduğunu söyledi.

İngiltere Halk Sağlığı (PHE) verilerine göre aşıların Kolombiya varyantına karşı daha az etki gösterdiğine ilişkin bazı işaretler olsa da, bu bulgular henüz çok sınırlı ve daha kapsamlı bir araştırmayı gerektiriyor.

Kolombiya varyantının Delta varyantına göre daha bulaşıcı olduğuna yönelik bir bulgu ise yok.

4 Ağustos itibarıyla İngiltere'de toplam 37 vakada Kolombiya varyantı görüldü.


YORUMLAR

  • 0 Yorum