Çocuk parkları ücretli mi olacak? AKP'li Tuzla Belediyesi, parkları "Yap-İşlet-Devret" ile ihaleye çıkaracak!

AKP hükümetinin ihalelerdeki vazgeçilmez modeli "Yap-İşlet-Devret" parklara kadar indi. AKP'li Tuzla Belediyesi, bölgede bulunan ve kullanılmayan parklar için "Yap-İşlet-Devret" modeliyle ihaleye çıkacak. Köprü ve otoyollarda sıkça kullanılan bu model için halk, müteahhitlere milyarlarca lira para ödüyor.

Çocuk parkları ücretli mi olacak? AKP'li Tuzla Belediyesi, parkları "Yap-İşlet-Devret" ile ihaleye çıkaracak!
12 Eylül 2021 - 09:54

İktidarın köprü, otoyol, hastane, metro, hızlı tren gibi birçok alanda kullandığı "Yap-İşlet-Devret" modeli son olarak parklara indi. AKP’li Tuzla Belediyesi ilçedeki atıl durumda olan park alanlarını 30 yıla kadar “yap - işlet - devret modeliyle” ihaleye çıkaracak.

İktidarın müteahhitlere yaptırdığı köprü, otoyol gibi yapılarda verdiği yolcu garantisi ve fahiş geçiş ücretlerinin ardından "Parklar için çocuk garantisi verilecek mi?", "Parklar ücretli mi olacak?" gibi sorular akıllara geldi.  CHP’li meclis üyesi Ülkü Sakalar kanuna göre parkları yapmanın belediyenin görevi olduğunu anımsatarak, “Şehir hastanelerinde hasta garantisi verdiniz, parklarda da çocuk-vatandaş garantisi mi vereceksiniz? Kamuya ait bir alan özelleştiriliyor” dedi.

Cumhuriyet'ten Hazal Ocak'ın haberine göre, Tuzla Belediyesi eylül ayı meclis oturumları gündemine tartışma yaratacak bir teklif geldi. Söz konusu park alanlarının 30 yıla kadar süreyle işletme hakkının verilmesi öngörülen teklifte bunun karşılığında işletme bedeli alınarak yap - işlet - devret modeliyle ihale yapılması istendi.

"KABUL EDİLEBİLİR DEĞİL!"
“Park alanlarında park ve/veya park alanı tesisi yapımı ve kiralanması iş ihalesi yapılması” teklifi CHP’li meclis üyelerinin ‘ret’ oyuna karşın AKP’li meclis üyelerinin oylarıyla kabul edildi. CHP’li üyelere karara şerh koydu. Teklife tepki gösteren CHP’li meclis üyesi Sakalar, “Kabul edilebilir bir teklif değildir. Kamu yararı olmayan bu teklifi kabul etmiyoruz” dedi. 

"ÇOCUKLARIN PARK ALANI ÜCRETLİ HALE GELECEK"
Sakalar, bu kararla söz konusu alanlara ne yapılabileceğine ilişkin sorumuza, “Parklar özel işletmeye açılamaz. Bu ihaleyle park alanlarına kafe, restoran ya da halı saha yapılmasının önü açıldı. Çocukların park alanı ücretli hale gelecek. Birileri çocukların park alanından para kazanacak” yanıtını verdi.


    YORUMLAR

    • 0 Yorum