801 milyon dolarlık Ankapark için kader günü! Ankara Büyükşehir Belediyesine devredilecek mi?

Melih Gökçek'in "Çinliler, Katarlılar istiyor, yılda 10 milyon turist gelecek" diyerek 801 milyon dolara yaptırdığı Ankapark, hurda yığını oldu. Dinazorlarla hatırlanan park, borçları yüzünden uzun süredir mahkemelik durumdaydı. Ankapark için kader günü ise 13 Eylül.

801 milyon dolarlık Ankapark için kader günü! Ankara Büyükşehir Belediyesine devredilecek mi?
12 Eylül 2021 - 09:38

Melih Gökçek tarafından 801 milyon dolara yapılan Ankapark'ın inşaası yıllar sürdü. 20 Mart 2019'da açılışı yapılan Ankapark, yalnızca 8 ay açık kalabildi. Vatandaşlar tarafından hiç ilgi görmeyen Ankapark için işletmeci firma bile 6 kez ihale yapıldıktan sonra bulundu. Müşteri gelmemesi üzerine firma elektirk faturalarını bile ödemedi. Aylarca maaş alamayan işçiler parka gelen hacizlerin ve elektriklerin kesilmesinin ardından eylemlere başladı. Şimdi ise Ankara'nın göbeğinde "Çinliler, Katarlılar istiyor, yılda 10 milyon turist gelecek" denilerek yaptırılan 801 milyon dolarlık bir hurda yığını var. Ankapark için kader günü ise 13 Eylül.

111 MİLYON LİRALIK ZARAR
Sözcü'den Deniz Ayhan'ın haberine göre, Mahkeme Ankapark'ta kırılmış çürüyen oyuncaklar nedeniyle tesiste şimdiden 111 milyon 210 TL'lik zarar tespit etti. Belediye tahliyenin durdurulması kararının ardından istinaf mahkemesinin yolunu tuttu. Bu arada kira karşılığı verdiği senetle ilgili İşletmeci hakkında, ‘Sahte senet sunmaya teşebbüs' suçlamasıyla savcılığa suç duyurusunda bulunuldu.

Ankapark'ın işletmesi Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne devredilmeyince, ABB, Ankapark'ın çevresindeki caddelerdeki billboardlara “Kamuoyunun bilgisine… Ankapark'ı geri almak için hukuk mücadelemiz sürmektedir. Ankapark işletmesini devralamadık” diye yazdı.

BORÇLAR ÖDENMEDİ, ELEKTRİK KESİLDİ
Ankapark, ödenemeyen borçlar ve kesilen elektriği nedeniyle kapılarını kapatırken, başka bir şirkete devredildi. Şirketin 30 Nisan 2020'de belediyeye ödemesi gereken 26 milyon 400 bin TL'yi yatırmaması üzerine harekete geçen ABB, 90 günlük fesih ihtarı çekti. İhtara rağmen ödemeyi yapılmadı. Belediye de teminat mektuplarının karşılığı olarak 26 milyon 400 bin lirayı gelir olarak kaydetti.

50 BİN LİRA TEMİNAT İLE TAHLİYE DURDURULDU
Fesih ihtarı süresinin geçmesinin ardından ABB, işletmeciye parkı 30 gün içerisinde tahliye etmesi yönünde ihtar gönderdi. Tahliye etmemesi halinde tahliyenin kaymakamlık yolu ile gerçekleştirileceği belirtilirken şirket, 50 bin TL teminat karşılığında tahliyenin yürütmesini durdurdu.

7 Ekim 2020'de fesih işlemlerinin süresi doldu. İşletmeci tesisi tahliye etmeyerek konuyu yargıya taşıdı. Fransız Haber Ajansı tarafından kaleme alınan bir haber röportajda, bu parkın AKP'li belediyelerin israfının “En büyük sembollerinden” birisi olarak görüldüğü yazıldı.

“GUINNESS REKORLAR KİTABINA GİRECEĞİZ”
Ankapark, 1.3 milyon metrekare alan üzerine kuruldu. Atatürk Orman Çiftliği arazisinde yer alan parkın yapımına ise 2013'te başlandı. Ankara eski Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek Ankapark'ın yapımı sırasında “Guinness Rekorlar kitabına gireceğiz” demişti. Ankapark gelen giden olmayınca gişeler açıldıktan 8 ay sonra kapatıldı, parkın girişine de bariyerler çekildi. 100'ü aşkın personel ise işten ayrıldı. Bir bekçi dışında kimse kalmadı.

ANKAPARK'IN KADERİ 13 EYLÜL'DE BELLİ OLACAK
Ankapark'ın geri alınması için ABB'nin, teminat miktarını mahkemenin belirleyeceği şekilde devralmaya hazır olduğu duruşma, 13 Eylül 2021 günü yapılacak. Bu arada Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ankapark'ta son 3 ayda 21 hırsızlık girişimi yaşandığını açıkladı.

Son olarak ağustos ayında hırsızlık amacıyla kabloların istiflendiği görüldü. Ankapark, ABB'ye devredilmediği için her geçen gün zarar ediyor. Başkentin göbeğinde 801 milyon doların gömüldüğü bir hurda yığını var.


YORUMLAR

  • 0 Yorum