Çifte standart: "Çapsız" kelimesi Mansur Yavaş'a 'eleştiri' AKP'li Başkana 'hakaret' sayıldı!

ABB Başkanı Mansur Yavaş, kendisine "Çapsız" diyerek hakaret eden Melih Gökçek hakkında suç duyurusunda bulundu. Ancak Cumhuriyet Savcısı Avni Rıfat Baysal, Gökçek'in hakaretini "eleştiri" saydı. Yine aynı savcı, AKP'li Mamak Belediye Başkanı Murat Köşe'ye bir vatandaşın "Çapsız" demesini hakaret saydı.

Çifte standart: "Çapsız" kelimesi Mansur Yavaş'a 'eleştiri' AKP'li Başkana 'hakaret' sayıldı!
14 Temmuz 2021 - 10:17
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, kendisine “çapsız” diyen Melih Gökçek hakkında hakaret gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Ancak Ankara Cumhuriyet Savcısı Avni Rıfat Baysal, “çapsız” ifadesini “eleştiri” kabul edip “kovuşturmaya gerek yok” kararını verdi.

Cumhuriyet'ten Sarp Sağkal'ın haberine göre; Aynı savcı, AKP’li Mamak Belediye Başkanı Murat Köse’ye sosyal medya hesabından “çapsız” diyen bir vatandaşın sözlerini ‘’hakaret’’ sayarak yargılanmasını istedi.

“KONUMU GEREĞİ KENDİSİNE YÖNELTİLEN AĞIR ELEŞTİRİLER KARŞISINDA ESNEK YAKLAŞMALI”
Savcı, gerekçede “çapsız” sözünün “ifade sınırları” içinde olduğu da belirtilerek Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı’nın, “konumu gereği kendisine yöneltilen ağır eleştiriler karşısında diğer kişilere göre daha esnek bir yaklaşım tarzı göstermesi ve tahammül seviyesinin diğer kişilere göre daha yukarıda olması gerektiği; eleştirinin övgü olmaması nedeniyle sert, kaba, şok edici, saldırgan, kırıcı ve incitici ifadeler barındırmasının doğal olduğu” ifadelerine yer verdi.


SAVCI’DAN ÇİFTE STANDART 

Yavaş, hakkında bu kararı veren savcı aynı konuda AKP’li Mamak Belediye Başkanı Murat Köse için farklı bir karar verdi. Savcı, Köse’ye sosyal medya hesabından “Murat Köse isimli çapsız şovmen, koca Mamak’ı nasıl yönetecek. Mamak’ı artistlere yem etmeyiz. İyi ki Büyükşehir var” sözlerini kullanan vatandaşın yargılanması için dava açtı. Savcı, vatandaşın bu paylaşımının “Kamu görevlisine karşı görevinden dolayı alenen hakaret” olduğunu söyleyerek yargılama istedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum