Çift doz Biontech aşısı olanlara kötü haber: Etkisi azalıyor!

Biontech'in geliştirdiği koronavirüs aşısı hakkında yapılan bir araştırmanın sonuçları açıklandı. Stanford Üniversitesi ile Emory Üniversitesi'nde yapılan araştırmaya göre, iki doz Biontech aşısı olanların elde ettiği bağışıklığın çok kısa süre sonra azaldığı ortaya çıktı.

Çift doz Biontech aşısı olanlara kötü haber: Etkisi azalıyor!
03 Ekim 2021 - 09:53


Özlem Türeci ve Uğur Şahin'in kurduğu BioNTech ile ABD merkezli ilaç şirketi Pfizer'ın geliştirdiği koronavirüs aşısı ile ilgili yapılan bir araştırmadan çıkan sonuç endişe verdi. Dünyanın önde gelen kurumları Stanford Üniversitesi ile Emory Üniversitesi'nde yapılan araştırmanın sonucuna göre, iki doz Pfizer/BioNTech aşısı olanların elde ettiği bağışıklığın çok kısa bir süre içinde bittiği ortaya çıktı.

ETKİSİ KISA SÜREDE AZALIYOR
Dünyanın önde gelen kurumlarından Stanford Üniversitesi ile Emory Üniversitesi'nin ortak çalışmasında iki doz Pfizer/BioNTech aşısı olanların kısa bir süre içerisinde antikor seviyelerinin düştüğü belirlendi.

KORUMA SEVİYESİ 7 AY İÇİNDE 10 KAT AZALIYOR
Araştırmacılar, 46 sağlıklı genç ve orta yaşlı yetişkinden aldıkları kan değerleri ile aşı olduktan bir süre sonra alınan kan değerlerini ve ikinci doz aşıdan 6 ay sonraki kan değerlerini inceledi.

Bilim insanları, 6 ay içerisinde aşının yarattığı antikor seviyesinin ortadan kalktığını açıkladı. Araştırmayı yürüten Stanford Üniversitesi'nden Bali Pulendran ve Emory Üniversitesi'nden Mehul Suthar, "Araştırmalarımız Pfizer/BioNTech aşısının koronavirüse karşı çok yüksek seviyede antikor sağladığını ortaya çıkardı. Fakat buna karşılık 7 ay içerisinde bu koruma seviyesi yaklaşık 10 kat azalıyor" açıklamasını yaptı.

"7 AY SONRA ÜÇÜNCÜ DOZ YAPILMALI"
Gönüllülerin neredeyse yarısında Delta, Beta ve Mu gibi varyantlara karşı antikor oluştuğu tespit edilirken, altıncı aydan sonra bir düşüşün başladığı duyuruldu.

Reuters'ın aktardığı haber de görüşlerini paylaşan araştırmayı yürüten bilim insanları, "Bu sonuçlar bize ikinci doz aşıdan 6 ile 7 ay sonra üçüncü doz destekleyici koronavirüs aşısı olmanın SARS-CoV-2'ye ve onunvaryantlarına karşı korumayı güçlendireceğini ortaya koyuyor" ifadesini kullandı.

 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Adam
    3 ay önce
    Koşun koşun 3. Dozu (hatırlatma) , 4. Dozu (bakalım adına ne diyecekler) .... Böyle böyle aşı bağımlosı olacak millet.