CHP'li Yıldırım Kaya: LGS'ye girmeyen 205 bin çocuk nerede?

CHP Ankara Milletvekili ve TBMM Eğitim Gençlik ve Spor Komisyonu Üyesi Yıldırım Kaya, geçtiğimiz haftalarda düzenlenen Liseye Geçiş Sınavı (LGS)’na dair dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Kaya, LSG’ye girmeyen 205 bin 388 ilköğretim son sınıf öğrencinin olduğunu ve öğrencilerin akıbetinin bilinmediğine dikkat çekti. 

CHP'li Yıldırım Kaya: LGS'ye girmeyen 205 bin çocuk nerede?
02 Temmuz 2021 - 09:37
Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) merkezi sistemle adlarına sınav başvurusu yaptığı 1 milyon 243 bin 830 öğrenciden 205 bin 338'inin sınava girmedi. CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, sınava girmeyen öğrenciler için "Kayıp çocuklar nerede? Okula gidecek mi? Kimse bilmiyor. Çocuk gelin ve çocuk işçi sayısı patlayacak. TBMM’de komisyon kurulsun” dedi.

Sözcü'den Sultan Uçar'ın haberine göre Yıldırım Kaya, “Soruların çalınması ve başarısız öğrencilerin sınava sokulmaması ile ilgili belgeleri bizzat Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına verip suç duyurusu yaptım. MEB'in cevaplaması istemiyle Meclis'e soru önergesi verdim. Sonuç alamadık. Şimdi de kayıp çocuk konusu çıktı” dedi. 

Kaya, “8. sınıf öğrencisi 1 milyon 203 bin 830 öğrenci var. MEB onlar adına LGS'ye başvuru yaptı. Sınav sonuçları açıklandığında 2021 LGS'ye 1 milyon 38 bin bin 492 öğrenci girmiş. Zorunlu eğitim çağındaki 205 bin 338 öğrenci ortalıkta yok.” açıklamasını yaparken öğrencilerin akıbetine dikkat çekerek “Açık liseler, zorunlu eğitimde olması gereken 18 yaş altı çocuklar için erken yaşta evlilik ve çocuk işçiliğin önünü açan adrese dönüştü. Çocukların akıbeti Meclis'te bir araştırma komisyonu kurulup araştırılması için başvuracağız” ifadelerini kullandı. 

MEB’E EK BÜTÇE VERİLSİN
Öte yandan Kaya, öğretmen açığı ve uzaktan eğitimin yol açtığı öğrenme kayıplarının kapatılması için MEB'e ek bütçe gerektiğini belirtti. Kaya, “MEB’e çok acil 15 milyar lira ek bütçe verilmesi gerekiyor. Aksi halde 2021-2022 eğitim-öğretim yılından başarı beklenemez. Bütçe görüşmeleri beklenilirse, önümüzdeki eğitim yılı başlamadan kayıp yıl olur. Okullar açılmadan 2,5 ay önce uyarıyorum” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum