Binali Yıldırım'a yakın ismin oğluna PTT'den ihale: 25 bin liralık kargomata 300 bin TL ödemiş, zarar 9 milyon dolar

PTT’nin, eski Başbakan ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın Başdanışmanlığını yapan Ömer Sertbaş’ın oğlu Halim Sertbaş’ın şirketinden değerinin üzerinde ihalelerde kargomat aldığı ortaya çıktı. 

Binali Yıldırım'a yakın ismin oğluna PTT'den ihale: 25 bin liralık kargomata 300 bin TL ödemiş, zarar 9 milyon dolar
02 Temmuz 2021 - 09:27
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına bağlı olan PTT’nin, Binali Yıldırım’ın Başdanışmanlığını yapan Ömer Sertbaş’ın oğlu Halim Sertbaş’ın şirketine, personelsiz posta teslimine olanak sağlayan ve tanesi 20-25 bin lira olan kargomatlar için 300 bin lira ödediği ortaya çıktı. Yapılan fazla ödemenin maliyeti yaklaşık 9 milyon dolar.

Cumhuriyet'ten Hazal Ocak'ın haberine göre; 2018 yılında satın alınan 300 adet kargomat için toplam 10 milyon 148 bin 201 dolar ödendi. CHP’li Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, kargomatiklerin tanesinin üretim maliyetinin 20 - 25 bin lira arasında değiştiğine dikkat çekerek “PTT’nin kasasına bağlanan hortumlardan biri de kargomatik işi. Bir kargomatikin kuruma maliyeti, bir ev fiyatına geliyor. Bunun adı soygundur” dedi.

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, TBMM KİT Komisyonu toplantılarında PTT’nin kargomatik malzemelerini Yıldırım’ın Başdanışmanı Ömer Sertbaş’ın oğlu Halim Sertbaş’a ait Rovenma firmasının aldığına dikkat çekerek piyasa araştırmasına göre bu makinelerin tanesinin 20 - 25 bin lira olduğunu vurguladı.

"PTT’NİN KASASINA BAĞLANAN HORTUM"
Yavuzyılmaz, “PTT’nin kasasına bağlanan hortumlardan biri de kargomatik işi. Bir kargomatiğin kuruma maliyeti, bir ev fiyatına geliyor. Bu vurgunu belgesiyle ortaya çıkardık. 13 Temmuz 2018 tarihinde yapılan sözleşmeye göre PTT’nin yandaş bir şirketten satın aldığı kargomatiklerin birim fiyatı 33 bin 827 dolar, yani yaklaşık 300 bin TL. 2018 yılında bu kargomatiklerden 300 adet satın alındı. Bir de bunun üzerine şirkete yüzde 60 iş avansı verilmesi için sözleşmeye madde konmuş” dedi.

YORUMLAR

  • 1 Yorum