CHP'den MHP'ye TBMM'de asgari ücret çağrısı

CHP, Cumhur İttifakı ortağı MHP'ye yeni yasa için teklifte bulundu. CHP, “asgari ücrette vergi düzenlemesi” hazırlığında AKP ile ayrışan MHP’ye çağrıda bulunarak TBMM'de teklifi yasalaştırmaya çağırdı.

CHP'den MHP'ye TBMM'de asgari ücret çağrısı
23 Ekim 2021 - 09:04

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, MHP'ye çağrıda bulunarak "Asgari ücrette vergiyi sıfırlayalım" dedi. Özel, "“MHP, AK Parti’nin kapısında beklemesin, tek adamın ağzına bakmasın. Parlamentoda yeterli sandalye var. MHP eğer niyetliyse, teklifi yasalaştıralım" diye konuştu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ise “Açlık sınırının altında asgari ücret alan emekçi yılın 122 günü vergi için çalışıyor. Asgari ücretten vergi kesintisine derhal son verilmeli” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet’in haberine göre, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP grubu ve partili milletvekilleri “vergisiz asgari ücret” için şu girişimlerde bulundu:

- CHP grubu; 1 Aralık 2018, 23 Aralık 2020 ve 17 Nisan 2021’de “asgari ücretten vergi alınmamasını” öngören yasa tekliflerini TBMM’ye sundu.

- CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, 30 Eylül 2021’de TBMM’ye verdiği yasa teklifi ile asgari ücrette vergi uygulamasının sonlandırılmasını önerdi.

- CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, 8 Ekim 2021’de TBMM Plan ve Bütçe Komisyonundaki Vergi Yasası görüşmelerinde “Asgari ücretlilerin gelir vergisinden muaf bırakılması” önerisini sundu. Önerge, AKP ve MHP’nin oylarıyla reddedildi.

- Kılıçdaroğlu, 2018’den bu yana katıldığı sendika etkinlikleri ve partisinin grup toplantılarında yaptığı konuşmalarda “asgari ücretten vergi alınmaması” konusundaki çağrısını birçok kez yineledi.

- CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağababa, pandemi sürecinde emekçilerin desteklenmesine yönelik 2020 ve 2021’de yaptığı açıklamalarda iktidara, “Asgari ücretten vergi alınmasın” çağrılarını tekrarladı.


Cumhur İttifakı’nın, 2023 öncesinde “asgari ücrette vergi indirimi düzenlemesi” hazırlığı içerisinde olduğu, MHP’nin “asgari ücretten vergi alınmasın” AKP’nin ise “vergi kalemlerinde kısmi düzenleme yapılsın” görüşlerini savunduğu belirtilmişti. 


YORUMLAR

  • 0 Yorum