Buğday fiyatları yükseldi, ekmeğe yeni zam gelebilir!

Toprak Mahsulleri Ofisi, 300 bin ton ekmeklik buğday ithalatı için 2 Eylül’de bir ihale daha yapacak. Böylece 30 Haziran’dan bu yana 4. kez buğday ithalat ihalesi yapılmış olacak. İhalelerde buğdaya ödenen fiyatların sürekli artması nedeniyle ekmeğe zam gelmesi bekleniyor.

Buğday fiyatları yükseldi, ekmeğe yeni zam gelebilir!
26 Ağustos 2021 - 14:25

30 Haziran, 13 Temmuz ve 4 Ağustos’ta her biri 395 bin ton olmak üzere yapılan 3 ihalenin ardından 4. kez buğday ihalesi yapılacak. Dünya Gazetesi’nden Ali Ekber Yıldırım’ın haberine göre; ilk ihalede ton başına 260 dolar, ikincisinde 257 dolar ve 4 Ağustos’taki ihalede buğdayın tonu ortalama 299 dolardan alındı.

EKMEĞE ZAM MI GELECEK?
İhalelerde ton başına ödenen miktarın giderek artması da “Zaten günden güne zam gelen ekmek bir kez daha mı zamlanacak?” sorusunu akıllara getirdi. Söz konusu artışların devam etmesi durumunda ekmeğe zam gelmesi bekleniyor.

İÇ PİYASADA RAKAM 3 BİN LİRA OLDU
Ekmeklik buğdayın tonu iç piyasada 3 bin lirayı, makarnalık buğdayın tonu ise 3 bin 500 lirayı gördü. Türkiye’nin ağırlıklı olarak ithalat yaptığı Rusya’dan ithal ekmeklik buğdayın tonu 300 doların üzerinde.


YORUMLAR

  • 0 Yorum