Birleşmiş Milletler'den Afganistan çağrısı: "Sınırlarınızı açık tutun"

Amerika ve NATO güçlerinin çekilme kararı almasıyla birlikte Taliban, Afganistan'daki etkinliğini arttırdı. Birleşmiş Milletler, yaşananlar sonrasında "Sınırları açık tutun" çağrısında bulundu.

Birleşmiş Milletler'den Afganistan çağrısı: "Sınırlarınızı açık tutun"
13 Ağustos 2021 - 12:51

ABD'nin ve NATO'nun Afganistan'dan çekilme kararı almasıyla birlikte Taliban birçok şehrin kontrolünü ele geçirmeye başladı. Yaşanan gelişmeler sonrasında Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği(UNHCR), Afganistan'ın komşu ülkelerine "Sınırları açık tutun" çağrısında bulundu.

Birleşmiş Milletler'in açıklamasında, "Güvenli yer bulamamak çok sayıda sivilin hayatını tehlikeye atabilir. UNHCR, ülkelerdeki yetkililere insani yardımlarını artırmaları için destek vermeye de hazır" ifadelerine yer verildi.

BM, Dünya Gıda Programı'nın Afganistan'daki gıda kıtlığı durumunun "çok kötü" olduğunu söylediğini aktarırken durumun insani bir felakete dönüşebileceğine dair işaretler olduğunu ifade etti.


YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • Metin
  2 ay önce
  Siz acın sinirlarinizi biz kapattık kimseyi istemiyoz artik.ortadogu çöplüğüne cevirdiniz ülkeyi yeter bi biz yokuz bu dünyada başka yerlere doğru kaçsınlar bi zahmet.rusyaya gitsinler mesela dunyanin yarısı toprak olarak orda gitsinler bi köşede yaşasınlar.
 • öksüz Türk
  2 ay önce
  neyse ki komşu değiliz diyeceğim ama güdümlü füze gibi sadece bize geliyorlar ne hikmetse
 • dayı
  2 ay önce
  Şerefsizler önce her türlü kargaşayı çıkarın şimdi de sınırları açın. Açmamalıyız.