Bildiriye imza atan emekli amiral Atilla Kıyat: Suçlayanlar utanç duyacak

103 emekli amiralin "Montrö ve Atatürk devrimleri" vurgusu yaptığı bildiriye dair ilk açıklama emekli Koramiral Atilla Kıyat'tan geldi. Kıyat, Saray'ın tepkilerine ilişkin olarak, "Suçlayanlar utanç duyacak" dedi.

Bildiriye imza atan emekli amiral Atilla Kıyat: Suçlayanlar utanç duyacak
04 Nisan 2021 - 09:45

"Montrö ve Atatürk devrimleri' vurgusu yapılan 'Emekli amiraller bildirisi'nde imzası olan emekli Koramiral Atilla Kıyat, gelen tepkilere ilişkin açıklama yaptı. Kıyat, "Suçlayanlar utanç duyacak" ifadelerini kullandı.

Kıyat, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "103 Amiral imzalı bildirimize tepki verenler, belli ki uyku sersemi iken okumuşlar. Sabahleyin, uykularını aldıktan sonra bir daha okurlarsa yaptıkları suçlamalardan utanç duyacaklardır." ifadesini kullandı. 

AÇIKLAMADA NE VARDI?    
103 emekli amiral imzasıyla, TBMM Başkanı Mustafa Şentop'un Montrö Boğazlar Sözleşmesi'ne ilişkin sözleri sonrası başlayan tartışmalara ve Deniz İkmal Komutanı Tuğamiral Mehmet Sarı'nın "takke ve cübbe" giydiği bir fotoğrafının basına yansımasına ilişkin olarak ortak bir bildiri yayımlandı. Bildiride "Montrö; sadece Türk Boğazlarından geçişi düzenleyen bir sözleşme değil, Türkiye'ye İstanbul, Çanakkale, Marmara Denizi ve Boğazlardaki tam egemenlik haklarını geri kazandıran, Lozan Barış Antlaşmasını tamamlayan büyük bir diplomasi zaferidir" ifadeleri kullanıldı.  Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun bildiriye "Haddinizi bilin" sözleriyle tepki gösterirken, TBMM Başkanı Şentop da bildiri için "darbe çağrışımlı" nitelemesi yaptı.


YORUMLAR

  • 0 Yorum