103 emekli amiralin bildirisine İYİ Partili Çıray'dan destek!

103 emekli amiralin bir bildiri yayınlayarak "Montrö'ye sahip çıkılmalı" demesi ve "tarikat evindeki amirale" tepki göstermesine İYİ Parti'den destek geldi. İYİ Parti milletvekili Aytun Çıray, "Altına imzamı atıyorum" dedi.

103 emekli amiralin bildirisine İYİ Partili Çıray'dan destek!
04 Nisan 2021 - 09:37

13 emekli amiralin imzasıyla yayımlanan bildiriye Saray'dan tepkiler gelirken İYİ Parti'den destek geldi. İYİ Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray, sosyal medya hesabından 103 emekli amiralin imzaladığı bildiriye destek verdi. 

Çıray, "Bir tabip teğmen olarak altına imzamı atıyorum" derken, kendisine yöneltilen eleştirilere "Darbe yapmaya niyeti olanı tükürükle boğarız, tükürükle" yanıtını verdi.

Çıray, "Doğru veya yanlış. Bu ülkenin her evlâdı Anayasa ve hukuk içerisinde kalarak fikirlerini özgürce beyan eder" ifadesini kullanırken, "Bıktık bu darbe paranoya ve tiyatrosundan. Bu ülkenin 400 bin askeri var. 300 bin polisi. Bir de darbelere karşı canını verecek Türk milleti. Darbe yapmaya niyeti olanı tükürükle boğarız, tükürükle" açıklamasını yaptı.

NE OLMUŞTU?
TBMM Başkanı Mustafa Şentop, bir gazetecinin "Cumhurbaşkanı 'Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nden çekildim, Montrö'yü tanımıyorum, feshettim' diyebilir mi?" sorusuna, "Yapabilir. Mümkün-muhtemel arasında fark var. Yeterli miktar yoğurt bulursanız, Marmara Denizi'ni de karıştırırsanız, ayran yapmak mümkündür" şeklinde yanıt vermişti. Şentop'un sözlerine tepki gösteren 103 emekli amiral bir bildiri kaleme alıp, yayımlamıştı.

Amirallerin bildirisinde, Montrö'nün Türkiye'nin haklarını en iyi şekilde koruyan bir anlaşma olduğu vurgulanarak, "Montrö; sadece Türk Boğazlarından geçişi düzenleyen bir sözleşme değil, Türkiye'ye İstanbul, Çanakkale, Marmara Denizi ve Boğazlardaki tam egemenlik haklarını geri kazandıran, Lozan Barış Antlaşmasını tamamlayan büyük bir diplomasi zaferidir" ifadelerine yer verilmişti


YORUMLAR

  • 0 Yorum