Beşiktaş'ın çArşı grubundan savunma: Örgüt suçlaması yöneltilecekse 'Mustafa Kemal'in askerleri' diyebilirsiniz

Yargıtay'ın beraat kararını bozmasının ardından Beşiktaş'ın taraftar grubu çArşı üyelerinin de bulunduğu 35 sanığın yargılanmasına başlandı. Mahkemeye çArşı grubunun savunması damga vurdu, "Gezi Parkı'na katıldık ama bize örgüt suçlaması yöneltilecekse 'Mustafa Kemal'in askerleri' diyebilirsiniz"

Beşiktaş'ın çArşı grubundan savunma: Örgüt suçlaması yöneltilecekse 'Mustafa Kemal'in askerleri' diyebilirsiniz
12 Temmuz 2021 - 16:39

Gezi Parkı eylemlerine ilişkin davada, 29 Aralık 2015'te 35 kişi beraat kararı almıştı. Savcılığın temyiz talebi üzerine Yargıtay, beraat kararını bozdu. Karar sonrasında Beşiktaş'ın taraftar grubu çArşı üyelerinin de bulunduğu 35 sanığın yargılanmasına bugün başlandı. Mahkemeye ise çArşı grubunun savunması damga vurdu. 

Duruşmaya, aralarında Cem Yakışkan'ın da bulunduğu tutuksuz bazı sanıklar ile çok sayıda avukat katıldı. CHP'li milletvekilleri Mahmut Tanal, Sezgin Tanrıkulu, Ali Şeker, Turan Aydoğan da duruşmayı takip etti.

"MUSTAFA KEMAL'İN ASKERLERİ' DİYEBİLİRSİNİZ!"
Sanık Cem Yakışkan, Çarşı grubunun 40 yıllık bir taraftar grubu olduğunu belirterek "Bize bu suçlamaları yönelten hakim ve savcılar neredeler? Biz şu an buradayız. Her zaman haksızlığın karşısında olduk ve olmaya da devam edeceğiz. Van'daki depremden sonra yardım ettiğimiz için Cumhurbaşkanı bize empati ödülü verdi. Defalarca Kızılay'a kan bağışında bulunduk. Gezi Parkı'na katıldık ama bize örgüt suçlaması yöneltilecekse 'Mustafa Kemal'in askerleri' diyebilirsiniz" diyerek mahkemenin kararında direnmesini istedi. 

Sanık Arda Mutlu Doğan, "Davayı açan savcı FETÖ'den kaçtı. Burada yargılanmamız garip geliyor" diyerek bozmaya uyulmamasını talep etti. Sanık Ayhan Güner ise Yargıtay'ın kararını doğru bulmadığını söyleyerek "Deplasmanlarda polis geldi bizden özür diledi. Yaratılan algının sonucu nereye varacak kimse bilmiyor. Mağdur edildik" dedi.

Bir sonraki duruşma 8 Ekim'e ertelendi.

NE OLMUŞTU?
5 Şubat’ta 2021’de Osman Kavala’nın casusluk suçlamasıyla yargılandığı davanın, yeniden yargılanmasının önü açılan Gezi davasıyla birleştirilmesine karar verildi.

18 Şubat 2020’de yurt dışında oldukları gerekçesiyle dosyaları ayrılan 7 kişinin yargılamasının beraat kararı bozulan sanıklarla devam edilmesine karar verildi. Böylelikle Gezi yargılaması en başa dönerken, dava Osman Kavala’nın casusluk davasıyla da birleştirildi. 

28 Nisan 2020’de ise Yargıtay, Çarşı davası hakkında kararını açıkladı. Yargıtay, Gezi Parkı olaylarına ilişkin dava ile bu dava arasında irtibat bulunduğunu belirterek, dosyaların birleştirilip birleştirilmeyeceğine bakılmadan karar verilmesini gerekçe göstererek 35 sanığa verilen beraat kararlarını bozdu.


YORUMLAR

  • 0 Yorum