Balyoz Kumpası mağduru Tuğgeneral Nail İlbey, terörle mücadelenin başına getirildi

FETÖ'nün tetikçi yayın organı Taraf gazetesi tarafından "Eyüp Camii'ni bombalayacak" diyerek hedef gösterilen ve Balyoz Kumpasında 16 yıl hapis cezası alan Tuğgeneral Nail İlbey, Jandarma Komutanlığı Terörle Mücadele Daire Başkanlığı görevine getirildi.

Balyoz Kumpası mağduru Tuğgeneral Nail İlbey, terörle mücadelenin başına getirildi
25 Ağustos 2021 - 13:56 - Güncelleme: 25 Ağustos 2021 - 14:40

FETÖ tarafından hedef gösterilen, Taraf gazetesinin "Cami bombalayacak" iftiralarına maruz kalan ve Balyoz Kumpasında 16 yıl hapis cezasına alarak 21 ay tutuklu kalan Tuğgeneral Nail İlbey, kritik bir göreve getirildi. Tuğgeneral İlbey, Jandarma Genel Komutanlığı Terörle Mücadele Daire Başkanlığı görevine getirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan kararla Jandarma Genel Komutanlığında 4 tuğgeneral ve 4 jandarma albay emekliye sevk edildi. 5 general bir üst rütbeye terfi ettirildi. Ayrıca 28 generalin yeni görevlere ataması yapıldı, 32 albayın da il jandarma komutanı olarak atamaları gerçekleştirildi.

TERÖRLE MÜCADELENİN BAŞINA GETİRİLDİ
Atamalarda dikkat çeken bir isim de yer aldı. İstanbul'daki Eyüp Camii'ni bombalamak için keşif raporu hazırlamakla suçlanan ve Balyoz Kumpasında 21 ay tutuklu kalıp, 16 yıl hapse mahkum edilen Tuğgeneral Nail İlbey Jandarma Genel Komutanlığı Terörle Mücadele Daire Başkanlığı görevine getirildi.

KUMPASLARDA HEDEF OLMUŞTU
İlbey, 2003'deki sahte keşif raporu nedeniyle yüzbaşı rütbesindeyken tutuklanmış ve yeniden yargılama sonucu beraat etmişti. 2019'da tuğgeneral rütbesine terfi eden İlbey, en son Bitlis İl Alay Jandarma Komutanlığı'na atanmıştı.

Dün çıkarılan kararname ile İlbey, Jandarma TEM Başkanı oldu. Balyoz Davası'nda "Ayakkabıların içine koyacağı patlayıcı ile Fatih Camii'ni bombalayacağı" öne sürülen ve 3 yıl tutuklu kalıp 16 yıl hapse mahkum edilen Albay Ali Demir de daha önce tuğgeneralliğe terfi etmiş, geçen yıl ise emekliye sevk edilmişti. Demir 5-7 Mart 2003'de yapılan ve Balyoz darbe planı hazırlandığı öne sürülen seminere katılmadığı halde tutuklanmıştı.


YORUMLAR

  • 0 Yorum