Angela Merkel'in emekli maaşı belli oldu!

Almanya'da 16 yıldır Başbakanlık görevinde bulunan Angela Merkel, 26 Eylül'deki seçimlerle birlikte emekli olacak. Merkel'in emekli maaşının ne kadar olacağı belli oldu.

Angela Merkel'in emekli maaşı belli oldu!
25 Ağustos 2021 - 13:40
Almanya Başbakanlığı görevinde son günleri olan Angela Merkel'in emekli maaşı belli oldu. 26 Eylül'deki genel seçimlerde Merkel, 16 yıl sonra ilk kez aday olmadı ve emeklilik kararı aldı. Merkel'in emeklilik maaşının ise 15 bin avro seviyesinde olacağı belirtildi.

Merkel'in emeklilik maaşı dışında başka haklarının da olacağı ifade edildi. Merkel 17 Temmuz’da 67 yaşını doldurdu. Deneyimli siyasetçi, 16 yıl başbakanlık kariyerine ek 30 yıl da milletvekilliği yaptı.

DW Türkçe’nin haberine göre halen Almanya’daki yasal düzenlemelere göre ülkenin başbakanı ayda 25 bin avro alıyor. 30 yılı aşkın süredir Federal Meclis’te vekil olan Merkel’in başbakanlık maaşına ek aylık 10 bin avro milletvekili maaşı var.

Merkel görevi bıraktıktan sonra üç ay boyunca maaşının tamamını almaya devam edecek. En fazla 21 ay kabul edilen geçiş süresi döneminde de aktif görevde aldığı maaşın yarısını alacak.

Merkel’in emeklilik maaşının ne olacağına ise karmaşık bir hesaplama ile ulaşılacak. Nitekim Merkel vekillik ve başbakanlık görevi dışında bakan olarak da çalıştı. Bunların hepsi hesaba katılacak.

Bu hesaba göre Merkel’in aylık maaşı tahminen yaklaşık 15 bin avro civarında olacak. İlaveten arzu ederse hayatının sonuna kadar koruması ve bir de makam aracı olabilecek. Ayrıca emekli başbakan olarak Federal Meclis binasında bir ofis ile onu yönetecek bir özel kalem müdürü ve burada görevli üç personel hakkı var.

YORUMLAR

  • 0 Yorum