CHP'den Afgan göçü açıklaması: "Aralarına sızacak teröristler, ülkemizi kaosun içine sürükleyebilir!"

CHP Genel Başkan Başdanışmanı ve Milletvekili Erdoğan Toprak, düzensiz Afgan göçüne ilişkin açıklamalarda bulundu. Toprak, "Afganların arasına sızacak cihatçı teröristler, ülkemizi kaosun içine sürükleyebilir" dedi. Toprak, TBMM'yi acil toplantıya çağırdı.

CHP'den Afgan göçü açıklaması: "Aralarına sızacak teröristler, ülkemizi kaosun içine sürükleyebilir!"
25 Ağustos 2021 - 12:27
Terör örgütü Taliban'ın Afganistan'da yönetimi ele geçirmesiyle düzensiz Afgan göçüne karşı ülkeler tedbirlerini artırdı. CHP Genel Başkan Başdanışmanı ve İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak da göç riskine dikkat çekti. Toprak, "Suriye sorununda izlenen ‘açık kapı’ politikası hatası yinelenirse, Afganların arasına sızacak cihatçı teröristler, ülkemizi kaosun içine sürükleyebilir." diyerek TBMM'yi acil toplantıya çağırdı.

"TBMM'Yİ TOPLANTIYA ÇAĞIRIN!"
Toprak, "İktidar bir an evvel TBMM’yi toplantıya çağırıp, hızla yaklaşan bu ulusal tehdide karşı ortaklaşa çözüm üretilmesi, ortak akılla hareket edilmesini sağlamalıdır. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın birebir yürüttüğü şahsi temasları ve pazarlıklarıyla ülkenin geleceği tehdit altına ve tehlikeye atılamaz” ifadelerini kullandı.

Toprak,  ''İktidar, mülteci akını tehdidi karşısında nihayet ülkenin başına gelebilecek felaketin farkına varabildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, iktidarın aczi karşısında artan tepkileri azaltmak için sosyal medya hesabından görüştüğü ülke liderlerinin resimlerini yayınlayıp; ‘Cumhurbaşkanı çalışıyor’ mesajı veriyor. Suriye sorununda izlenen ‘açık kapı’ politikası hatası yinelenirse, Afganların arasına sızacak cihatçı teröristler, ülkemizi kaosun içine sürükleyebilir. İktidar bir an evvel TBMM’yi toplantıya çağırıp, hızla yaklaşan bu ulusal tehdide karşı ortaklaşa çözüm üretilmesi, ortak akılla hareket edilmesini sağlamalıdır." dedi.

Toprak şu ifadeleri kullandı: 
"Böylesine ağır bir mülteci ve insani kriz sürecinde TBMM devre dışı kalamaz. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın birebir yürüttüğü şahsi temasları ve pazarlıklarıyla ülkenin geleceği tehdit altına ve tehlikeye atılamaz. Bu konu siyaset ve partiler üstü, tek kişinin iradesine bırakılamayacak kadar hayati önemde, ulusal bir meseledir.'

İktidar, uzun süredir ilişkilerin gergin ve dondurulmuş olduğu Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile yeni bir açılım süreci başlattı. BAE ile ilişkilerde gerilimi tırmandıran başlıklar, BAE’nin ‘terör örgütü’ ilan ettiği İhvan’a iktidarın desteği, 15 Temmuz Darbe Teşebbüsüne ve Gülencilere BAE’nin destek verdiği, finanse ettiği vb. iddialar yanında, son dönemde iktidara dönük ağır suçlamalarda bulunan organize suç örgütü elebaşının da BAE’de bulunmasıydı. Afganistan’da ortaya çıkan yeni tabloda ülke yönetimini ele geçiren Taliban’ın en büyük destekçilerinin Pakistan ile birlikte BAE ve Suudi Arabistan olduğunu, Kabil uluslararası havaalanını BAE’nin işletmek istediğini de dikkatten kaçırmamak gerekiyor. Taliban’ın Kabil’e girmesi üzerine ailesiyle birlikte ülkeyi terk eden eski Devlet Başkanı Eşref Gani’nin de BAE’ye sığınması, bu ülkenin Afganistan’daki gelişmelerde oynayabileceği kilit rolü sergiliyor.''


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum