'Balyoz Davası'nda yeni gelişme: 81 yaşındaki Çetin Doğan ve 6 kişi için 12 yıla kadar hapis cezası istendi!

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne yönelik kumpaslarından "Balyoz davası", Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nin bozma kararının ardından yeniden görülüyor. Savcı, 1. Ordu eski Komutanı eski Orgeneral Çetin Doğan’ın da aralarında bulunduğu 6 kişi için 12 yıla kadar hapis cezası istedi.

'Balyoz Davası'nda yeni gelişme: 81 yaşındaki Çetin Doğan ve 6 kişi için 12 yıla kadar hapis cezası istendi!
13 Mayıs 2022 - 11:01 - Güncelleme: 13 Mayıs 2022 - 11:12


Türk Silahlı Kuvvetleri’ne yönelik kumpaslarından "Balyoz davası", Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nin bozma kararının ardından yeniden görülüyor.

1. Ordu eski Komutanı eski Orgeneral  Çetin Doğan'ın da bulunduğu 6 kişi için savcı mütalaasını verdi.

Savcı, Çetin Doğan'ın da bulunduğu 6 sanığın "suç için anlaşma" suçundan 3 yıldan 12 yıla kadar hapsini istedi. 1 sanığın ise vefat ettiğini belirterek hakkındaki yargılamanın düşmesine karar vermesini talep etti.

"TARİH TEKERRÜR EDİYOR"
Kumpas davalarının avukatlarından Hüseyin Ersöz, karara tepki gösterdi. Twitter hesabından açıklamalarda bulunan Ersöz, "Tarih tekerrür ediyor" dedi.


NE OLMUŞTU?
Anayasa Mahkemesinin “hak ihlali” kararının ardından yeniden görülen “Balyoz Planı” davasında, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi 31 Mart 2015 tarihinde 236 sanığın, yüklenen suçu işledikleri sabit olmadığından beraatine karar vermişti.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcıvekili Mehmet Aydın ise sanıklar Çetin Doğan, İhsan Balabanlı, Behzat Balta, Mehmet Kaya Varol, Metin Yavuz Yalçın, Erdal Akyazan ve Emin Küçükkılıç’ın beraat etmelerinin usul ve yasaya aykırı olduğu gerekçesiyle temyiz başvurusunda bulunmuştu.

Dava kapsamında 229 sanığın beraati kesinleşirken, hakkında temyiz başvurusu bulunulan 7 sanığın dosyası ise Yargıtay’a gönderilmişti.

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, 14 Haziran 2021’de oy birliğiyle aldığı kararında Çetin Doğan’ın da aralarında bulunduğu 7 sanığa verilen beraat kararının bozulmasına hükmetmişti.

Ceza Dairesi bozma gerekçesinde, seminerde, Çetin Doğan ve bir kısım sanıkların, doğrudan hükümeti cebren ıskata yönelik içerikte konuştukları, eylemlerinin, “teşebbüs aşamasına ulaşmayan hazırlık hareketleri kapsamında değerlendirileceği, bu nedenle Türk Ceza Kanunun 316. maddesinde düzenlenen “suç için anlaşma” suçunu oluşturduğu belirtilmişti.

Bozma kararının ardından dava dosyası, yeniden görülmek üzere Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilmişti.


YORUMLAR

  • 0 Yorum