Avrupa Birliği'nden yeni plan: Türkiye, Afganlara baksın diye para verecek!

Avrupa Birliği, Afganistan'dan Türkiye'ye gelen kontrolsüz göç üzerine harekete geçti. AB, daha fazla Afgana bakması için Türkiye'ye para verecek.

Avrupa Birliği'nden yeni plan: Türkiye, Afganlara baksın diye para verecek!
23 Temmuz 2021 - 10:23

Türkiye'ye kaçak yollarla girenler ve Suriyelilerin geri gönderilmesine ilişkin konular tartışılırken, demografik yapıyı açıkça tehdit eden gelişmeler karşısında Avrupa Birliği (AB) harekete geçti. 

AB, Afganistan'dan gelen kontrolsüz göçleri Avrupa'dan uzak tutmak için mali bir plan hazırlamaya başladı. AB'nin planına göre, Türkiye daha fazla Afgana baksın diye Türkiye'ye para verilecek.

İddiaya göre, Afganistan ve bölge ülkelerine kontrolsüz göç için para verilecek. Avrupa Birliği’nin, Afganistan’da Taliban’la hükümet güçleri arasındaki çatışmalardan kaçan Afganları kendi sınırlarından uzak tutmak için bir mali yardım planı hazırlamakta olduğu öne sürüldü.

Reuters ajansının ilgili görüşmeler hakkında bilgi sahibi olan iki AB yetkilisi ile bir diplomata dayandırdığı haberde, bu amaçla Afganistan, Pakistan ve hatta İran’a da mali yardım yapılması ihtimalinin masada olduğu iddia edildi. Haberde, "Türkiye’nin de daha fazla Afgan’a ev sahipliği yapmakta bir rol oynayabileceği" belirtildi.

PLAN HAZIRLIK AŞAMASINDA
Reuters’a bilgi veren yetkililer, AB’nin Afganistan’dan kaçışı sınırlamak amacıyla Afganistan ve komşularına yönelik yeni bir mali yardım paketini ele almakta olduğunu söyledi. Planın şu an hazırlık aşamasında olduğu, Afganistan, Pakistan ve İran da dahil bölge ülkelerine daha fazla mali yardım içereceği belirtildi.

BirGün'ün haberine göre; ajansa konuşan yetkililerden biri, ‘sığınmacıların kendi evlerine daha yakın tutulmasının ve AB’ye yönelik yeni bir sığınmacı akışının engellenmesinin’ amaçlandığını söyledi.

İRAN’A BİLE PARA GÖNDERİLEBİLİR
Reuters’a bilgi veren diplomat da, "Afganistan’a ama aynı zamanda Pakistan’a ve hatta İran’a da para gönderilebilir" dedi. Diplomat, Kabil’e yapılacak yardımların Taliban’ın ilerleyişine bağlı olduğunu, militanların yönetimi ele geçirmesi halinde bu paranın dağıtılmasının zorlaşacağını söyledi.

TÜRKİYE İDDİASI: ROL OYNAYABİLİR
Haberde, Türkiye’nin de daha fazla Afgana ev sahipliği yapmak konusunda bir rol oynayabileceği ama Ankara’ya Afganistan konusunda yapılacak olası bir yeni mali yardımın, mevcut mülteci anlaşması dahilinde 2024 yılına dek gönderilecek olan 3.5 milyar avrodan ayrı olarak gönderilebileceği belirtildi.

AB, 2021 yılında Afganistan’a 57 milyon avroluk insani yardım yapmayı planlıyordu. Son durum nedeniyle yapılacak herhangi bir yeni yardımın ise sonbahardan önce planlanıp onay almasının mümkün olmayacağı belirtiliyor.

SURİYELİLER İÇİN DE YAPILMIŞTI
Avrupa Birliği (AB) daha önce Suriyeliler için de benzer bir planı hayata geçirmişti. Brüksel, Suriyeli sığınmacıların Türkiye’de tutulması karşılığında Ankara’ya mali destek sağlamıştı. Mart 2016 tarihli AB-Türkiye Bildirisi çerçevesinde, Türkiye’deki Mülteciler için Mali Yardım Programı (FRİT) aracılığıyla, Türkiye’deki mültecilere 6 milyar Avro tutarında destek verilmesi karara bağlandı. Şu ana kadar söz verilen 6 milyar Avronun 4.1 milyar Avrosu ödendi. Kalan fonun ödemesi de projelerin tamamlanmasına bağlandığı için kademeli olarak verilecek. AKP hükümeti her fırsatta paranın tamamının verilmediğini ileri sürerek Brüksel ile para pazarlığına girişiyor.

MERKEL HEM ÖVDÜ, HEM KAPIYI KAPATTI
Almanya Başbakanı Merkel düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Merkel açıklamalarında Türkiye değerlendirmesine de yer verdi.

Almanya Başbakanı, Avrupa Birliği ile yapılan anlaşmanın parçası olarak çok sayıda Suriyeli göçmenlere ev sahipliği yaptığı için Türkiye’ye övgüde bulundu. Ankara ile yakın ilişkiler kurmak istediğini ifade eden Merkel, “Türkiye’nin AB üyeliğini beklemediğini” söyledi.
Merkel basın toplantısında, “Türkiye Suriyeli sığınmacılarla ilgilenmek konusunda sıradışı bir iş yapıyor. Bu anlaşmanın devam etmesini istiyorum, insanlar için en iyisi bu” ifadelerini kullandı. Türkiye ile Yunanistan arasında Kıbrıs konusunda son zamanlarda yaşanan anlaşmazlığın ilişkileri daha da zorlaştırdığını ve farklılıkları çözmek için sabır gerektiğini ifade etti. Görüşmelerle ilgili bilgi veren Merkel, “Bir aksilik oldu ama cesaretimiz kırılmamalı” dedi.


YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Mert
  1 ay önce
  Tayyip Erdoğan bu gelen Afganlı göçmenlere karşı avrupa ülkelerinden rüşvet alacak. Ancak içerde kendi vatandaşının bilhassa tüm vatandaşlar için geçerli olduğu gibi, AKP oy verenlerinde anasını ağlatacak.
 • Mert
  1 ay önce
  Tayyip Erdoğan bu gelen Afganlı göçmenlere karşı avrupa ülkelerinden rüşvet alacak. Ancak içerde kendi vatandaşının bilhassa tüm vatandaşlar için geçerli olduğu gibi, AKP oy verenlerinde anasını ağlatacak.