Aşı orucu bozar mı? Diyanet'ten açıklama geldi!

Ramazan ayının yaklaşmasıyla birlikte koronavirüs aşısının orucu bozup bozmayacağı merak konusuydu. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, aşı ile ilgili "Oruçluyken aşı olmakta bir sakınca yoktur ve bu durum orucu bozmaz" ifadelerini kullandı.

Aşı orucu bozar mı? Diyanet'ten açıklama geldi!
06 Nisan 2021 - 11:59

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, ana teması "Şifa Ayı Ramazan" olan 2021 yılı Ramazan ayı bilgilendirme toplantısına katıldı. Erbaş, "Çok merak edilen aşı orucu bozar mı?" sorusuna da yanıt verdi.

Erbaş, "Din İşleri Yüksek Kurulumuzun da açıkladığı gibi gerektiğinde oruçluyken aşı olmakta bir sakınca yoktur ve bu durum orucu bozmaz" dedi.

"İMKAN OLURSA YENİDEN CAMİLERDE KILINACAK"
Teravih namazının artan vakaların ardından evlerde kılınmasına karar verildiğini açıklayan Erbaş, "Şayet bu süreçte salgının seyrine göre camilerimizde teravih namazı kılabilme imkanı olursa bunun da kararını alıp milletimizle paylaşırız" diye konuştu.

"BESİN DEĞERİ TAŞIMAYAN AŞILAR ORUCU BOZMAZ"
Geçtiğimiz günlerde, Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu da 'Aşı orucu bozar mı?' sorusuna şu yanıtı vermişti:

"Besin değeri taşımayan aşılar orucu bozmaz. Tedavisi devam eden hastalar, sağlıklarına kavuşup tedavileri sona erinceye kadar oruçlarını erteleyebilirler. Bununla birlikte, oruç tutmalarına başka bir engel bulunmuyorsa, iğnelerini iftardan sonra yaptırmaları yerinde olur."


YORUMLAR

  • 0 Yorum