Araştırma: Türk halkının yüzde 90'ı ekonominin gidişatından şikayetçi

İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süphan Nasır başkanlığında, siyasi partilerden bağımsız olarak yapılan bir araştırmadan çıkan sonuç dikkat çekti. Araştırmanın sonucu ekonomik gidişattan duyulan rahatsızlığı gözler önüne serdi. Araştırmaya göre, Türk halkının yüzde 90.5'i ülke ekonomisinin gidişatından rahatsız.

Araştırma: Türk halkının yüzde 90'ı ekonominin gidişatından şikayetçi
12 Eylül 2021 - 09:01

Türkiye'de halk yüksek enflasyona karşı düşük maaşlarla mücadele etmeye çalışırken, İstanbul Üniversitesi Pazarlama Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Süphan Nasır başkanlığında yapılan bir araştırmanın sonucu dikkat çekti. Araştırmanın sonucuna göre, Türkiye ekonomisinin gidişatından şikayetçi olanların oranı yüzde 90.5 gibi rekor bir seviyeye ulaştı.

Burada siyasi partilerden bağımsız olarak Türkiye'deki seçmenlerin profil analizinin yapıldığını söyleyen Nasır, seçmenleri sağ, sol ve merkez olarak ele aldıklarını, merkez seçmenin seçimin kaderini belirleyeceğini ifade etti.

TÜRK HALKI ÖZELLEŞTİRMEYE KARŞI
Sözcü'den Taylan Büyükşahin'in haberine göre Nasır, “Araştırmamızda katılımcılara ülke ekonomisi ile ilgili olarak genel memnuniyet düzeyleri sorulduğunda, katılımcıların %90.5'i memnuniyet düzeylerini düşük ve çok düşük olarak belirttiler” dedi. Araştırmaya katılanların %56.9'unun serbest piyasaya ve ekonomiye ne kadar az müdahale edilirse ülke ekonomisinin o kadar iyi olacağı görüşünde olduğunu anlatan Nasır, “Katılımcıların %81.3'ü lise ve üniversite eğitiminin devlet tarafından gerçekleşmesini, %82.4'ü ise kamu işletme ve iştiraklerinin özelleştirilmemesi gerektiğini ifade ediyorlar” diye konuştu.

İDEOLOJİK BAĞ AZALIYOR
Araştırmada ideolojik bağlılığı daha çok jenerasyon X dedikleri ileri yaş gruplarında gördüklerini belirten Nasır, jenerasyon Y'nin büyük bir bölümü ile jenerasyon Z'de böyle kuvvetli bir ideolojik bağın olmadığını, bu jenerasyonların daha çok evrensel ilkelere önem verdiğini kaydetti. Nasır, şöyle konuştu: “Genç nüfus seçim sistemine dahil olmaya başladıkça, siyasi partilerin ideolojik bağla seçmenleri kendilerine bağlamaları giderek zorlaşacak. Seçimlerin kaderini merkez seçmen kadar seçim sistemine yeni dahil
olan Z kuşağı belirleyecek.”

MERKEZ SEÇMEN KRİTİK
Türkiye'deki siyasi yelpazeyi büyük bir kitle olan merkez seçmenlerin net bir şekilde etkileyeceğini söyleyen Prof. Dr. Süphan Nasır, partilerin seçmen tabanlarının %20-60'ı arasının kendisini merkez seçmen olarak tanımladıklarını belirtti. Nasır, “Ülkemiz siyasetinin yeni partilerinden olan DEVA Partisi'nin seçmen profilinin %60.5'i, İYİ Parti seçmeninin %52.3'ü, AK Parti seçmeninin %34.3'ü, MHP'nin %22.9'u, CHP'nin %21.6'sı, HDP'nin %17.1'i kendisini merkez seçmen olarak ifade etmektedir” dedi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum