Araba fiyatlarında yüksek vergi tepkisi: "Vatandaş ikinci el araç alamaz hale geldi"

Türkiye'de yüksek ÖTV ve ÖTV'li fiyat üzerinden alınan KDV sebebiyle çok sayıda aracın vergisi, aracın kendi fiyatından daha pahalıya denk geliyor. Ortalama bütçe ile araç alan vatandaşlar, yüksek vergi oranları nedeniyle neredeyse bir otomobil parasını da devlete veriyor. Bu duruma CHP'li Engin Özkoç, "Uçan araba yapacağız dediler, vatandaşı ikinci el araba alamaz hale getirdiler" diyerek tepki gösterdi.

Araba fiyatlarında yüksek vergi tepkisi: "Vatandaş ikinci el araç alamaz hale geldi"
13 Temmuz 2021 - 10:26
ÖTV ve KDV üzerinden cep yakan otomobil fiyatları her geçen gün yükselmeye devam ederken CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, yüksek vergiler nedeniyle ikinci el arabanın bile alınamadığını belirterek "Uçan araba yapacağız dediler, vatandaşı bugün ikinci el araba alamaz hale getirdiler. Çıplak fiyatı 100 bin TL olan bir aracın fiyatı vergilerle 170 bin TL” açıklaması ile otomobil üzerinden alınan vergilere tepki gösterdi. 

SİYASİLER, YÜKSEK VERGİLERE TEPKİ GÖSTERDİ
Sözcü'den Özlem Ermiş Beyhan'ın haberine göre, İYİ Parti Teknolojik Dönüşümden Sorumlu Başkan Yardımcısı Yiğit Karakış da halkın fakirleştiğinin altını çizerek “Yüksek ÖTV oranları 2. eli de yükseltiyor. Türkiye'de 300 bin TL (35 bin dolar) olan otomobil ABD'de 17 bin dolar. ABD'de bir garson 5 aylık maaşı ile bir araba alabiliyor. Türkiye'de 100 asgari ücretle bile alınamıyor” dedi. 

Karakış, “Devlet gelirleri vergilendirmek yerine ÖTV gibi dolaylı vergilerle kaynak topluyor. Yerli otomobilin bile 400.000 liraya çıkması zenginleri etkilemiyor. Ancak dar gelirlinin otomobil sahibi olmasını engelliyor” ifadelerini kullandı.

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, yüksek vergileri Meclis gündemine taşıdı. Hakverdi, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın cevaplaması için TBMM Başkanlığına verdiği önergede araçlardaki yüksek vergi oranlarını ve elektrikli-hibrit teknolojili araçların kullanımını teşvik etmek amacı ile yapılan bir çalışmanın olup olmadığını sordu. 

Hakverdi, “Türkiye, otomobil vergilerinde dünyada ilk sırada yer alıyor. 100 bin liraya ithal edilen bir aracın fiyatı, vergiler ve bankadan çekilen kredi faizi dikkate alındığında 400 bin lirayı geçiyor” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum