8 yaşındaki Alisa üniversite sınavını kazandı

Rusya'nın başkenti Moskova'da yaşayan Alisa Teplyakova isimli 8 yaşındaki kız çocuğu, üniversite sınavını kazandı.

8 yaşındaki Alisa üniversite sınavını kazandı
13 Temmuz 2021 - 10:46 - Güncelleme: 13 Temmuz 2021 - 10:56

Rusya'nın başkenti Moskova'da yaşayan 8 yaşındaki Alisa Teplyakova adlı kız çocuğu, Rusya'da YEGE diye tabir edilen üniversiteye giriş sınavını kazandı. Alisa, sınavı kazanmasıyla 11'nci sınıftan, yani liseden mezun olma hakkı kazandı. Ayrıca Alisa'nın bir yıl önce de 9'uncu sınıfı bitirmiş sayılma hakkı kazandığı belirtildi.

Türkrus sitesinin aktardığına göre, Alisa'nın ilk tercihinin Moskova Delvet Üniversitesi (MGU) Psikoloji Fakültesi'nde okumak olduğu öğrenildi. Ancak küçük kızın ekoloji ve bioenformasyon gibi konulara da merak duyduğu ve nihai kararını vermediği ifade edildi.

Teplyakov ailesinin yedi çocuğu da evde eğitim aliyor ve diğer çocuklar arasında da lise sınavlarını erkenden verenler bulunuyor.  

Alisa'nın 5 yaşındaki kardeşi Leya, geçtiğimiz yıl Rusya'nın en küçük ilkokul öğrencisi ünvanını kazanmıştı. Çocukların babası Yevgeni Teplyakov, çocukların evde okulda geçirilen süreden daha az bir süreyi ders başında geçirdiğini söyledi.

Ancak haber Rusya kamuoyunda temkinle karşılandı. Pek çok kişi, çocukların erken yaşta böyle bir yükün altına girmiş olmalarının ileride sakınca doğurabileceği görüşünde. Çocuk piskologları, çocuklarının "gerçek hayatta" bu stresi kaldıramayacağı görüşünde. 

Baba Teplyakov ise çocukların "süper zekalı" olmadıklarını, sadece Sovyet geleneğine dayanan "sağlam bir eğitimden geçtiklerini" söylüyor.


YORUMLAR

  • 0 Yorum