Apple'da yine güncelleme krizi: Macbook'lar kullanılamaz hale geldi!

Apple'ın macOS 12.3 güncellemesiyle birlikte yeni bir kriz yaşanıyor. Evrensel Kontrol gibi yenilikleri getiren güncellemenin ardından bazı Macbook'lar kullanılamaz hale geldi.

Apple'da yine güncelleme krizi: Macbook'lar kullanılamaz hale geldi!
20 Mart 2022 - 10:48


Apple'da yine bir güncelleme krizi yaşandı. 14 Mart günü Macbook'lar için macOS Monterey 12.3 güncellemesi geldi. Evrensel Kontrol başta olmak üzere birçok yeni özelliği kullanıma süren güncellemeyle birlikte bazı Macbook'lar kullanılamaz hale geldi.

Shiftdelete’de yer alan habere göre;  Evrensel Kontrol özelliği sayesinde Mac üzerinden iPad’inizi doğrudan kontrol edebiliyor, iPad için harici bir klavye ve fareye ihtiyaç duymuyorsunuz. Üstelik bu özelliği kullanarak iki cihaz arasında hızlıca dosya aktarımı da mümkün. Bu nedenle özellikle iPad’i olan Mac sahipleri hızlıca güncellemeyi yükledi.

GÜNCELLEMEYİ YÜKLERKEN BOZULUYOR
Güncellemeyi yükleyen bazı kullanıcılar, çeşitli forumlarda ve Reddit’te Macbook Pro’larının kullanılamaz hale geldiğine dair konular açmaya başladı. Apple’dan konu hakkında açıklama gelmedi, ancak sorundan etkilenen cihazların parça değişimi yapılan özellikle anakartı değişen Macbook’lar olduğu ortaya çıktı.

İlk sorun yaklaşık iki hafta önce ortaya çıktı, macOS 12.3 Beta sürümünü yükleyen bir kullanıcı cihazının bir daha açılmadığını belirtirken, daha önce cihazında parça değişimi yapıldığını doğruladı.

Apple Developer Forums’daki konuya göre, kullanıcılar değiştirilmiş bir anakarta sahip olan Macbook Pro’ya güncellemeyi yüklemeye çalıştığında iki sonuç ortaya çıkıyor: Yükseltme başarısız oluyor veya bilgisayar kurtarma moduna giriyor.

Ancak yeniden yükseltmeyi denerseniz, iBoot FW sürücüsünü bozuluyor. Bu senaryo ile karşı karşıya kaldığınızda bir önceki sürümü yani macOS 12.2.1’i yüklemek için Apple Configurator 2’ye sahip ikinci bir Mac bilgisayara ihtiyacınız var.

macOS Monterey ilk kez kullanıma sunulduğunda da benzer sorunlar ortaya çıkmıştı. Çok az sayıda bilgisayarın bu sorundan etkilenmesi sevindirirken, Apple’ın bir düzeltme yayınlaması bekleniyor.


YORUMLAR

  • 0 Yorum