Ukrayna, NATO'ya katılma konusunda kararını verdi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya ile Ukrayna arasındaki barış görüşmeleri hakkında açıklama yaptı. Ukrayna'nın tarafsız bir statüye girerek NATO üyeliğinden vazgeçtiği belirtildi.

Ukrayna, NATO'ya katılma konusunda kararını verdi
20 Mart 2022 - 10:36


Rusya ve Ukraynalı mevkidaşlarıyla görüşen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, tarafların savaşı bitirmek için görüştüğü ilk altı maddenin dördünde anlaşma sağlandığını açıkladı.

Anlaşılan maddeler Ukrayna’nın tarafsız olması yani NATO üyeliğinden vazgeçmesi, Avusturya modeli bağlamında silahsızlanma ve karşılıklı güvenlik güvenceleri verilmesi, Ukrayna’nın Nazilerden arındılması, Rusçanın Ukrayna’da yaygın kullanılmasının önündeki engellerin kaldırılması ve Kırım ile Donbass’ın statüsü oldu.

Hürriyet yazarı Ahmet Hakan’a konuşan Mevlüt Çavuşoğlu, “Önemli konularda, kritik konularda her iki tarafın pozisyonlarında da bir yakınlaşma var. Özellikle ilk dört maddede hemen hemen anlaştıklarını görüyoruz. Bazı konularda kararın liderler düzeyinde verilmesi gerekiyor” dedi.

"MİSAFİR ETMEKTEN MUTLULUK DUYARIZ"
Çavuşoğlu, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski’nin Türkiye’de bir araya gelmesine ilişkin ise şu ifadeleri kullanarak cevap verdi: “Henüz savaş başlamamışken bu konuda ilk teklifi biz getirmiştik. Bugün itibarıyla prensip olarak iki tarafın da buna karşı olmadığını görüyoruz. Bazı başka ülkelerin de girişimleri var, bir araya getirme çabaları var. Ama biz kendilerini Türkiye’de misafir etmekten mutluluk duyarız. En nihayetinde önemli olan bir araya gelmeleridir. Bu Türkiye’de olur, başka yerde olur. Bizim için önemli olan iki tarafın bir araya gelmesidir.”

Çavuşoğlu, “Üçlü toplantı yapma isteğimiz var. Bu iki liderin isteğiyle olur. Antalya’daki toplantının üçlü toplantı şeklinde gerçekleşmesi, iki tarafın da talebiyle olmuştu” dedi.

“İKİ TARAF DA TÜRKİYE’YE GÜVENİYOR”
Çavuşoğlu, ziyaretleri sırasında iki ülkede de çok sıcak karşılandığını ifade ederek, “Her iki Dışişleri Bakanı tarafından çok sıcak karşılandım. Her iki Dışişleri Bakanı da kucaklayarak karşıladı. Her ikisi de Türkiye’nin takındığı ilkeli, dürüst siyasetten memnun. İki tarafın da Türkiye’ye güveni var” ifadelerini kullandı.


YORUMLAR

  • 0 Yorum