Angela Merkel'in emeklilik talepleri Almanya'da tepkilere neden oldu

Almanya'da 16 yıllık Başbakanlık görevinde son günlerini geçiren Angela Merkel'in emeklilik talepleri tepkilere neden oldu. Merkel, masraflarını devletin karşılayacağı ofisi için yasal sınır 5 kişi olmasına rağmen 9 çalışan talep etti.

Angela Merkel'in emeklilik talepleri Almanya'da tepkilere neden oldu
18 Kasım 2021 - 09:09

Almanya'da yeni hükümetin kurulması ile Başbakan Angela Merkel'in 16 yıldır oturduğu koltuktan kalkması bekleniyor. Merkel'in emeklilik talepleri ise kriz çıkardı.

5 ÇALIŞAN YERİNE 9 ÇALIŞAN İSTEDİ
Almanya'da eski başbakanların ofis giderlerini devlet karşılıyor. Ancak ofiste en fazla 5 kişinin çalışmasına izin veriliyor. Merkel'in 9 kişi çalıştırma talebi ise salı akşamı meclis komisyonu tarafından onaylandı.


Sözcü'nün haberine göre Almanya'nın en çok satan gazetesi Bild, haberi manşetinden ‘Ayda 15 bin Euro ve 9 çalışan… Merkel emekliliğini böyle planlıyor' başlığı ile okuyucularına duyurdu.

MAAŞLAR ORTALAMA 10 BİN EURO
Merkel, bu kişilerin iki ofis yöneticisi, iki danışman, iki sekreter, bir ofis çalışanı ve iki şoförden oluşacağını belirtti. Bu kişilerin maaşı ortalama 10 bin Euro olacak.

MERKEL'İN MAAŞI BELLİ OLDU
Merkel ise 15 bin Euro maaş alacak. Diğer kalemlerle ofisin maliyeti aylık 100 bin Euro'yu geçecek. Meclisteki Hür Demokrat Parti ve Yeşiller ise bu talebi ‘savurganlık' olarak niteledi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum