Ali Babacan, Türk Telekom'u 6 milyar dolara nasıl sattıklarını anlattı

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, konuk olduğu YouTube canlı yayınında Türk Telekom'u 6 milyar dolara yabancılara nasıl sattıklarını anlattı.

Ali Babacan, Türk Telekom'u 6 milyar dolara nasıl sattıklarını anlattı
30 Nisan 2022 - 14:18 - Güncelleme: 30 Nisan 2022 - 14:39


DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Özlem Gürses'in YouTube kanalında "Başkana Soruyoruz" programına konuk oldu.

Babacan, Türk Telekom'u 2005 yılında 6,5 milyar dolara Hariri ailesine nasıl sattıklarını anlattı. Babacan, şu ifadeleri kullandı:
Telekom çok konuşuluyor. Telekom'un özelleştirilmesiyle ilgili büyük yaygara çıkıyor. İlk özelleştirme yapıldığı güne dönelim. Telekom sadece yüzde 55'i için 6 milyar 550 milyon dolarlık devlet tahsilat yapmıştır. Bu paranın tamamı yurt dışından Türkiye'ye gelmiştir.

Özelleştirilen nedir? Bir işletme hakkıdır. Bugün hala Telekom'un bütün gayrimenkulleri, altyapıları devlete aittir. 'Telekom'u sattılar' diyorlar, neyi sattık ya... Sadece bir işletme hakkının belirli bir süre için kullandırılmasıdır. Bunun karşılığında da yüzde 55 hisse için 6.5 milyar dolar nakit alınmıştır.

- Ama Türkiye'nin büyük kayıpları yok mu?
Sonradan yanlış yönetilmesi ayrı mesele. Bakın 20 yılı bir torbaya koyamazsınız. Türkiye'nin kaybı ne? Türkiye peşin parayı aldı mı aldı. Bugün Telekom kimin? Devletin mi devletin.

- Arada neler yaşandı yani...
Neler yaşandı bir dakika ne yaşandı. Dönem dönem bakacaksınız. Ben 2015'te ekonomi yönetiminden ayrıldım. Son 7 yılda hatalar yapıldı, kadrolar bozuldu, dürüst insanların sayısı azaldı. Hala hatalar yapılıyor. Bunlar son dönemdeki yönetimin hatalarıdır.  Bunları baz alıp 20 yıla fatura kesmek doğru değil.

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Cenk
  2 hafta önce
  Adam hala AKP'li ağzıyla konuşuyor. Buna oy moy verilmez. AKP'den bir farkı yok.
 • Serkan alemdar
  2 hafta önce
  Hs la. Peşin almismis.tek kuruş vergi odedimi.bidevyirtdisindan geldi diyor para yalancı sahtekar.turk bankalarından kredi kullandi