Ali Babacan: Cemaatler ve tarikatlar, bu toprakların yüzlerce yıllık geleneği

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, cemaat ve tarikatlara yönelik destek vermeye devam ediyor. Babacan, "Cemaat ve tarikatlar yüzlerce yıllık geleneğimiz" dedi.

Ali Babacan: Cemaatler ve tarikatlar, bu toprakların yüzlerce yıllık geleneği
13 Ocak 2022 - 17:40 - Güncelleme: 13 Ocak 2022 - 17:49

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, KRT TV'de gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Babacan, tarikat yurdunda gördüğü baskıları, gelecek kaygısını anlatan ve yaşamına son veren Enes Kara'nın ardından başlayan tartışmalar hakkında açıklama yaptı.

Babacan, "Cemaatler ve tarikatlar, bu toprakların yüzlerce yıllık bir geleneği" ifadelerini kullandı. "Yasaklamakla hiçbir şeyi çözemiyorsunuz" diyen Babacan, sözlerine şöyle devam etti:

"Yasakladığınızda kayıt dışına çıkıyorlar, daha gizli saklı oluyor her şey. Biz her zaman özgürlüklerden ve şeffaflıktan yanayız. Devletin denetim fonksiyonunun adil bir şekilde sürekli devrede olması gerektiğini düşünüyoruz. Yasakçı bir zihniyetle yüz yılların geleneğini yok edemezsiniz. Bir araya gelip ibadet yapacaklarsa ya da bir şeyler yapmak istiyorlarsa bunu gizli saklı yapmaya başlarlar.

"DEVLET BU YAPILARLA ÖZEL İLİŞKİYE GİRMEMELİ"
Devletin bu yapılarla herhangi bir özel ilişkiye asla girmemesi lazım. Devlete nüfuz etmek, devleti yönetmeye çalışmak, devlet yönetiminde etkili olmak, devlet gücünden hisse almak gibi işlere girdiği zaman devletin ‘Orada dur’ demesi lazım. Siz ehliyeti, liyakati, adaleti, fırsat eşitliğini getirin; cemaatler zaten kendi alanlarında kalacaktır. Devlet tarafındaki yanlışlıklar, cemaatler tarafındaki yanlışlıkları bir bakıma besliyor."

 


YORUMLAR

  • 2 Yorum