AKP'nin yeni planı: 'Yalan haber' iddiasıyla 5 yıl hapis istenecek!

AKP'nin sosyal medyayı hedef alan yasal düzenleme çalışmasında sona gelindi. Düzenlemeye göre, sosyal medyada yalan haber yaptığı iddia edilenlere 5 yıla kadar hapis istenecek.

AKP'nin yeni planı: 'Yalan haber' iddiasıyla 5 yıl hapis istenecek!
17 Ağustos 2021 - 11:49

AKP, sosyal medyadaki baskı ve sansürü arttırmak için çalışmalara devam ediyor. Sosyal medyaya yönelik yasal düzenlemede sona gelindi. Yeni dönemde Meclis’e getirilmesi planlanan yasal düzenleme ile sosyal medyada "yalan haber yaptığı iddia edilen, yayan ve hakaret edene" Türk Ceza Kanunu’nda (TCK) ceza tanımlanması yapılacak.

Türk Ceza Kanunu'na "Dezenformasyon ve mezenformasyon" gibi yeni suçlar eklenecek. Yalan haber iddiasıyla 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası istenecek.

Türkiye gazetesinden Ebru Karatosun'un haberine göre; AKP!nin hazırladığı yeni düzenlemede, sosyal medya üzerinden bir kişiye hakaret edilmesi durumunda şüphelinin üç aydan 2 yıla kadar hapisle yargılanması planlanıyor. Yalan haber iddiasıyla, yayanlar ve yapanların da 1 yıldan 5 yıla kadar hapisle cezalandırılması öngörülüyor.

Kanundaki mevcut suçlarda uygulanan artırım sebepleri sosyal medya aracılığıyla işlenen suçlar için de geçerli olacak. Örneğin, TCK’nın 125’inci maddesinde kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret suçunu işleyenlere verilecek cezanın bir yılın altında olamayacağı hüküm altına alınıyor. Ayrıca suçun ağırlığı, sonucu, kişinin konumu, sosyal statüsü ve kastı gibi kriterlerin de ceza yaptırımında dikkate alınması konusunda değerlendirmelerin yapıldığı belirtiliyor.

SOSYAL MEDYA BAŞKANLIĞI GELİYOR
Yalan haber iddiasıyla, haberleri yayanları denetleyecek bir mekanizmanın kurulması da planlanıyor. Buna göre, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ya da Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) içerisinde sosyal medyayı denetleme görevini yürütecek ‘Sosyal Medya Başkanlığının kurulabileceği ifade ediliyor.

AKP kurmayları, BTK bünyesinde zaten İnternet Daire Başkanlığının bulunduğunu, söz konusu başkanlık içerisinde bir ‘sosyal medya’ biriminin oluşturulabileceğini aktarıyor.

AKP kurmayları “‘Sahte gerçeklik’ üzerinden toplumlar üzerinde çok ciddi algı operasyonları yapılıyor. O yüzden AB, dezenformasyonla mücadeleye çok büyük önem atfediyor. Almanya başta olmak üzere birçok AB ülkesinde bu konuda önemli yasal düzenlemeler var” dedi.


YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Mert
    1 ay önce
    Bu Recep Tayyip Erdoğan'ın Dini İmanı Allah'ı Kitabı yok. Bu adam İmamsız hatipsiz mezun olmuş Olsa bu Kanuna göre ilk ceza alması gereken kişi varsa oda Tayyip Erdoğan'ın ta kendisi. Zira 19 yıldır bu Millete ne yalanlar söyledi ne yalanlar ne yalanlar.