Afgan Kaçaklar vatandaş olabilir mi?

Afganistan'dan gelen göç dalgası Türkiye'nin en önemli konusu haline geldi. İYİ Partili Lütfü Türkkan, "Kaçaklara Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı verilecek mi" diye sordu.

Afgan Kaçaklar vatandaş olabilir mi?
23 Ağustos 2021 - 09:21

Türkiye yeni bir göç dalgasıyla daha karşı karşıya...

AB ülkelerinden Türkiye'ye yönelik "Göçü orada tutmalılar" açıklamaları üst üste gelirken siyasi iktidardan net açıklamalar çıkmıyor.

Son aylarda giderek artan kaçak geçişler Meclis gündemine taşındı.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, Meclis'e verdiği soru önergesinde Türkiye'ye kaçak yollardan girenlere vatandaşlık verilip verilemeyeceğini sordu.

İşte o soru önergesinden öne çıkanlar:
Taliban güçlerinin ülkede kontrol ettiği alanları artırması ile birlikte son dönemde Afganistan'dan Türkiye'ye yoğun bir göç dalgası başlamış, Afganlar hemen hemen her gün gruplar halinde ülkemize farklı noktalardan giriş yapmaktadır. İran, Afgan mültecilere Türkiye'ye geçiş için destek vermekte, kaçak geçişlere göz yummakta, TIR'lara doldurulan Afgan kaçak göçmenler ülkemizin farklı illerinde indirilmektedir.

Suriyeli sığınmacıların sorunları devam ederken ülkemizi her açıdan tehdit eden böyle bir uygulamaya neden onay verilmiştir? Ülkemizin sınır güvenliğinde zafiyet mi bulunuyor? Suriyelilere yapıldığı gibi Afganlara da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı verilmesi düşünülmekte midir?


YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Mert
    1 ay önce
    Bu gidişat hayra alamet değildir! Bugün Afganlılar kendi ülkesinden Talibandan kaçarken, Yarın bu millet AKP hükümetinden Recep Tayyip Erdoğan’dan Türkiye’den kaçacaklar. Anlaşılan oki ben Müslümanım diyen bu Halk bu ayeti anlamış değiller. Ey örtüsüne bürünen! Kalk ve uyar! Sadece rabbinin büyüklüğünü dile getir. Elbiseni tertemiz tut. Her türlü pislikten uzak dur. (Müddessir Suresi 1-5 Ayet) Yani bu ayetin anlamı şöyledir! “Kalk, uyar” emri Muhammed aleyhisselâmın, peygamber olarak tevhid dinini ve Allah’ın mesajlarını insanlığa tebliğ etmekle görevlendirilişinin ilânıdır. Bu ayeti bugün şöyle anlayabiliriz. Ey Millet kalk ayağa kalk uyan. Ülkeni her türlü pislikten uzak tut. Geleceğinizi temiz tutun. Halkını uyar! Eyleme harekete geç.