Afgan göçünün arkasındaki korkunç tehlike: Çocuk felci salgını!

Türkiye, sığınmacı sorunu ve düzensiz Afgan göçünü tartışırken korkutucu bir tehlike daha açığa çıktı. CHP Milletvekili Gamze Taşcıer, çocuk felcine yol açan polio virüsünün tamamen yok edilemediği iki ülke olduğunu ve bu ülkelerin Afganistan ile Pakistan olduğunu söyledi. Taşcıer, Türkiye'ye Afganistan'dan gelen kontrolsüz göç nedeniyle Afganların kayıt altına alınmadıkları ve sağlık riski taşıyıp taşımadıklarının da tespit edilemediğini aktardı.

Afgan göçünün arkasındaki korkunç tehlike: Çocuk felci salgını!
21 Ağustos 2021 - 12:17

Taliban'ın Afganistan'da yönetimi ele geçirmesiyle birlikte Türkiye, düzensiz Afgan göçü tehlikesiyle karşı karşıya. Ancak Türkiye'yi bekleyen bir başka korkutucu tehlike ise çocuk felci. CHP Milletvekili Gamze Taşcıer, çocuk felci olarak bilinen polio virüsünün tamamen yok edilemediği iki ülke kaldığını ve bu ülkelerin Afganistan ile Pakistan olduğunu söyledi. Taşcıer, korkutucu tehlikeyi hem yazılı soru önergesi hem de TBMM araştırma önergesi olarak hazırladı ve TBMM gündemine taşıdı.

Afganistan’dan gelen kontrolsüz göçün, 1998 yılından beri çocuk felcinin görülmediği Türkiye’ye olumsuz etkilerinin olabileceğini ifade eden Taşcıer, terör örgütü Taliban'ın aşıya karşı çıktığını ve bölgeye giden Dünya Sağlık Örgütü yetkililerine saldırı düzenlediğine dikkat çekti. Taşcıer, saldırılarda geçtiğimiz aylarda 7 kişinin Taliban tarafından öldürüldüğünü söyledi.

Taşcıer, Meclis'e sunduğu soru önergesi ve TBMM araştırma önergesi hakkında şu açıklamalarda bulundu;
"Bugün Afganistan’daki çağ dışı barbar örgüt Taliban, ‘Polio aşısı batının bir oyunu’ diyerek Dünya Sağlık Örgütü’nün aşı ekiplerine yönelik saldırılar düzenliyor. Sadece geçtiğimiz aylarda Afganistan’da aşı çalışması yapan yedi kişi öldürüldü. Böylesi bir kara cehalet ve barbarlık karşısında çocuk felci de bir türlü yok edilemiyor. Hem iç karışıklık nedeniyle aşı yapılanların takip edilememesi, hem aşı yapılamayanların oluşu bu virüsün yayılımının da sürmesine neden oluyor.

İşte bu Afganistan’dan bugün ülkemize akın akın düzensiz göçmenler geliyor. Sınırlarımızdan ellerini kollarını sallayarak geçen sayısı meçhul Afganların ne kim oldukları kayıt altına alınıyor, ne sağlık geçmişlerine bakılıyor, ne aşılı olup olmadıkları, ne de bir virüs taşıyıp taşımadıklarına bakılıyor.

Yol geçen hanına dönen sınırlarımızdan bu virüsün de girmeyeceğini ya da girmediğini kim garanti edebilir? Kontrol etmezseniz bilemezsiniz. İktidar sınırlarımızı kontrol edemiyor, daha doğrusu birileri ile yaptıkları anlaşma neticesinde kontrol etmiyor. Sonuç olarak Afganistan’dan ülkemize yönelik başlayan düzensiz göçmen akınının bir de sağlık boyutu var ki hayati önem taşıyor.

TAŞCIER'DEN BAKAN KOCA'YA SORU
Söz konusu riskler hakkında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Taşcıer, şu ifadeleri kullandı;

"Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, dünyada polio virüsünün eradike edilemediği iki ülke Afganistan ve Pakistan’dır. Son süreçte Afganistan’dan ülkemize yönelik başlayan düzensiz göçmen akını ve sınırlarımızdan kayıt altına alınmadan yapılan girişler neticesinde ülkemiz çocuk felci bağlamında bir riskle karşı karşıya kalmıştır.

Bu çerçeveden hareketle;
1- Bakanlığınız son süreçte Afganistan’dan kitleler halinde başlayan düzensiz göçmen akınına yönelik olarak hangi önlemleri almıştır?

2- Kayıt altına alınmayan düzensiz göçmenlerin sağlık verileri nasıl tutulmaktadır? Bu düzensizliğin yaratabileceği salgın hastalıklarla ilgili bir çalışmanız var mıdır?

3- DSÖ verilerine göre sadece bu yılın ilk altı ayında onlarca çocuk felci vakasının görüldüğü Afganistan’dan ülkemize doğru bir göçmen akını olduğu düşünüldüğünde, bu durumun yarattığı riskle ilgili bir çalışmanız var mıdır?

4- Başlayan düzensiz göçmen akını ile ilgili, Afganistan sağlık otoriteleriyle Bakanlığınızın bir iletişimi bulunmakta mıdır? Ülkemize gelen göçmenlerin sağlık verilerine ulaşılabilmekte midir?"


YORUMLAR

  • 0 Yorum