58 milyon liraya onarılan Trabzon Havalimanı'nın pisti bir yılda çatladı!

Trabzon Havalimanı'nın pistinde dün akşam saatlerinde çatlak meydana gelmiş ve havalimanı 3 saat boyunca uçuşlara kapatılmıştı. Havalimanı pistinin geçtiğimiz yıl 58 milyon liraya onarıldığı ortaya çıktı.

58 milyon liraya onarılan Trabzon Havalimanı'nın pisti bir yılda çatladı!
21 Ağustos 2021 - 12:07
Trabzon Havalimanı'nda dün korkutucu bir olay yaşandı. Akşam saatlerinde pistte çatlak meydana geldiği tespit edildi. Havalimanı 3 saat boyunca uçuşa kapatıldı. Yaşanan gelişmenin ardından çarpıcı bir detay ortaya çıktı. Çatlak meydana gelen pistin bakımı için bir yıl önce 58 milyon TL harcandığı öğrenildi.

T24'ten Eray Görgülü'nün haberine göre, Trabzon Havalimanı'nda Cuma akşamı üç saat boyunca uçuşların aksamasına neden olan pistteki çatlak, gözleri pist ihalesi ile ilgili tartışmalara çevirdi.

Geçtiğimiz yıl Koronavirüs salgını nedeniyle uçuşların durdurulması üzerine Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü, Trabzon Havalimanı’nda uçuş emniyetini tehdit eden eğimlerin ve deformasyonların kaldırılması amacıyla onarım çalışması başlatmıştı. Pistteki onarım inşaatı 5 Mayıs 2020’de başlamış, 1 Haziran 2020 tarihinde tamamlanmış ve havalimanı bu tarihte uçuşa açılmıştı.

PİSTİN İÇİN GEÇEN SENE 58 MİLYON TL HARCANDI
Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nin (DHMİ) pist onarım işi için pazarlık usulü (21/B) ile açtığı ihaleyi 29 Nisan 2020 tarihinde Makyol İnşaat’ın aldığı öğrenildi. DHMİ, bu kapsamda pist bakımı ve aydınlatması işleri için Makyol İnşaat’la 58 milyon 58 bin 661 TL’lik sözleşme imzaladı.

Son 10 yılda 24 kez vergiden muaf tutulan Makyol, son beş yılda da Cengiz, Limak, Kolin ve Kalyon'la birlikte kamu ihalelerinin yüzde 24'ünü alan şirketlerden biri oldu.

Öte yandan CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya da, pist bakım çalışması ile ilgili 28 Nisan 2020 tarihinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi sunmuştu.

Onarım işi için ihale duyurusu yapılmadığını belirten CHP'li Kaya, ihalenin yandaş bir firmaya verileceğini iddia etmişti. Kaya'nın önergesini 17 Haziran 2020 tarihinde yanıtlayan Bakan Karaismailoğlu, ihale ve inşaat tarihleri ile ilgili soruları yanıtlamış ancak, ihaleyi kazanan firma ve sözleşme bedeline ilişkin bilgi vermemişti.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum