ABD medyası yazdı: Türkiye'nin borçlarını ödemesi zorlaşıyor

ABD merkezli CNBC, dikkat çeken bir analiz yayınladı. CNBC'nin haberine göre Türk Lirası değer kaybettikçe, Türkiye'nin döviz cinsinden borçlarını ödemesi de zorlaşacak.

ABD medyası yazdı: Türkiye'nin borçlarını ödemesi zorlaşıyor
24 Kasım 2021 - 12:51

Amerika merkezli CNBC, Türk Lirası'nın değer kaybı sonrası dikkat çeken bir analiz yayınladı. 'Psikolojik bariyeri' çoktan aşan Türk Lirası'na ilişkin analizde çarpıcı ifadeler yer aldı.

BORÇLARIN YÜZDE 57'Sİ DÖVİZ CİNSİNDEN
CNBC'de yayınlanan analize göre bu yükseliş, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, artan çift haneli enflasyon ortamında, tartışmalı faiz indirimlerini savunmasının ardından tetiklendi."

Öyle ki kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'e göre, "Ağustos ayında Türkiye'nin borç rezervinin %57'si dövize bağlı veya döviz cinsindendi." Bu da demek oluyor ki lira değer kaybetmeye devam ettikçe bu borcun ödenmesi de zorlaşacak.

1 HAFTADA YÜZDE 20 DEĞER KAYBI
Analize göre, Türkiye'de enflasyon şu anda %20'ye yakın. Bu sebeple, 85 milyon Türk nüfus için temel mal fiyatları arttı ve yerel para birimindeki değer kaybı maaşları da ciddi şekilde devalüe etti.  Reuters'e göre, "Lira bu yıl değerinin yaklaşık %40'ını ve yalnızca geçen haftanın başından bu yana %20'sini kaybetti."

NEDEN DEĞER KAYBEDİYOR?
Türk lirası, "Batı ile jeopolitik gerilimler, cari hesap açıkları, azalan döviz rezervleri ve artan borç - ama en önemlisi, enflasyonu soğutmak için faizlerin yükseltmesinin reddedilmesi" gibi nedenlerle 2018'in başından beri düşüşte.


    YORUMLAR

    • 0 Yorum