ABD'de Kongre baskınına katılan şamanın cezası belli oldu

ABD'de 6 Ocak'taki Kongre baskınının sembolü haline gelen ve QAnon Shaman" olarak bilinen Jacob Chansley'in cezası belli oldu.

ABD'de Kongre baskınına katılan şamanın cezası belli oldu
18 Kasım 2021 - 10:40
ABD'de 6 Ocak'ta eski Başkan Donald Trump’ın destekçileri tarafından başkent Washington’daki Kongre Binası’na düzenlenen baskında boynuzlu ve kürklü şapkası, boyalı yüzü ve elindeki 2 metrelik mızrakla hafızalara kazınan protestocu Jacob Chansley’in cezası belli oldu.

Washington DC Bölge Mahkemesi Yargıcı Royce Lamberth, Chansley'in 3 yıl 5 ay hapis cezasına çarptırılmasına hükmetti. ABD basınında yer alan haberlere göre 10 aydır hapiste bulunan Chansley'in cezaevinde kaldığı süre cezasından düşülecek.

Chansley, “Bahanem yok. Hiçbir mazeretim yok. Gerçekten yaptıklarımdan pişmanım” diye konuştu. Yargıç Royce Lamberth ise, “Yaptığınız şey korkunçtu” dedi. Savcı da verilecek cezanın hükümete yönelik gelecekteki saldırıları caydırmak için bir örnek teşkil etmesini istedi.

NELER YAŞANMIŞTI?
ABD Adalet Bakanlığı, 6 Ocak isyancıları arasında örnek teşkil etmesi için Chansley’in ağır ceza almasını talep etmişti. Savcılar da önceki duruşmalarda Chansley’i barbar bir kalabalığın simgesi olarak nitelendirmişti.

Chansley, 6 Ocak’ta Joe Biden’ın seçim zaferinin onaylanacağı oylamanın yapılacağı Kongre Binası’na barikatları aşarak giren grubun arasındaydı. Baskının ardından kamu düzenini bozma ve mülke zarar verme suçlamasıyla gözaltına alınan Chansley, gözaltı tesisine nakledilmişti. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum