2018 tarihli haber! AA: "ABD, Montrö'yü esnetmeye çalışıyor"

Boğazlardaki Türk egemenliğini hakim kılan Montrö Boğazlar Sözleşmesi'nin tartışmaya açılmasının ardından 104 emekli amiral de bildiri yayınlamış ve tepki göstermişti. Yaşananların ardından AK Partili isimler Montrö'yü hedef almaya başladı. Ancak arşivlerden çıkan haber dikkat çekti. Anadolu Ajansı'nın 2018 yılında yayınladığı "ABD şimdi de Montrö'yü zorluyor" başlıklı analiz haber ortaya çıktı.

2018 tarihli haber! AA: "ABD, Montrö'yü esnetmeye çalışıyor"
05 Nisan 2021 - 14:02 - Güncelleme: 05 Nisan 2021 - 14:19
TBMM Başkanı Mustafa Şentop'un "Cumhurbaşkanı isterse Montrö'yü kaldırabilir" demesinin ardından başlayan tartışmalar 104 emekli amiralin "Montrö Bildirisi" ile iyice alevlendi. Amirallerin Montrö'ye sahip çıkılması gerektiğini açıkladığı bildirinin ardından sabah saatlerinde yapılan operasyonla 10 amiral gözaltına alındı, 4 amiral ifadeye çağrıldı.

Yaşanan bu gelişmelerin ardından bazı kesimler Montrö Boğazlar Sözleşmesi'nin kaldırılması yönünde skandal paylaşımlar yaparak sözleşmeyi hedef almaya başladı.


Türkiye'nin boğazlar üzerindeki hakimiyetini egemen kılan Montrö Boğazlar Sözleşmesi, Karadeniz'e kıyısı olmayan ülkelere ait savaş gemilerinin Boğazlar'dan geçişini sınırlıyor. Karadeniz'de askeri varlık barındırmak isteyen ABD'nin bu durumunu engelleyen Montrö Boğazlar Sözleşmesi, Amerika önündeki en büyük engel.


Şimdi AK Partililer tarafından hedef alınan Montrö ile ilgili Anadolu Ajansı'nda yayımlanan bir analiz haber ortaya çıktı. 5 Mart 2018'de yayınlanan "ABD şimdi de Montrö'yü zorluyor" başlıklı analiz haberde "Terör gruplarını açıkça silahlandırmaktan çekinmeyen ABD, Karadeniz’de askeri varlık göstermek suretiyle Montrö Boğazlar Sözleşmesi’ni esnetmeye ve zorlamaya yönelik alışıldık tavırlarını sürdürüyor." ifadelerinin kullanıldığı görüldü.

İşte o haberden görsel:

YORUMLAR

  • 0 Yorum