Mustafa Armağan, Montrö Sözleşmesi'ni hedef aldı: Fesih süreci başlayacaktır, topunuz gelin

FETÖ’nün kapatılan yayın organı Zaman gazetesinin eski yazarı Mustafa Armağan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla Montrö Boğazlar Sözleşmesi'ni hedef aldı. Armağan, "Montrö'nün fesih süreci başlayacaktır. Önünde bir engel yok" dedi.

Mustafa Armağan, Montrö Sözleşmesi'ni hedef aldı: Fesih süreci başlayacaktır, topunuz gelin
05 Nisan 2021 - 11:23

Kendisinin 'Tarihçi' olduğunu iddia eden FETÖ’nün kapatılan yayın organı Zaman gazetesinin eski yazarı Mustafa Armağan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla Montrö Boğazlar Sözleşmesi'ni hedef aldı. Türkiye'nin boğazlardaki hakimiyetini egemen kılan Montrö Sözleşmesi için Armağan, "Montrö'nün fesih süreci başlayacaktır. Önünde bir engel yok. Topunuz gelin" dedi.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop'un başlattığı Montrö Boğazlar Sözleşmesi tartışmasının ardından FETÖ kumpaslarında hapis yatan emekli amiraller "Montrö'nün tartışmaya açılmaması" gerektiğine dair bir bildiri yayınladı. Bildirinin ardından yeniden alevlenen tartışmayla Montrö Boğazlar Sözleşmesi hedef alınmaya başlandı. 

'Tarihçi' olduğunu iddia eden Mustafa Armağan, sosyal medya hesabından tartışmalara ilişkin paylaşım yaptı.

Armağan şunları yazdı:

"Emekli amiraller Montrö'yü de okumamış Madde 28'e göre bal gibi feshedilir Öyle mantıksız bir sözleşme ki, tadilini zorlaştırıyor ama feshine kapıyı sonuna kadar açıyor Madde 28 20 yıl dolunca taraflardan biri FESİH İHBARNAMESİ gönderirse 2 yıl içinde fesholunacaktır diyor. Madde 28 Öztürkçeye çevireceğim diye bulanıklaştırılmış ama anlaşılabiliyor Süre 20 yıl 20 yıl içinde fesih ihbarnemesi yapılmamışsa sonrasında sona erdirme (fesih) ön-bildirimi (ihbarnamesi) herhangi bir zamanda yapılabilir Fransa'ya yapılacak, o da ilgili taraflara bildirecek. Türkiye Cumhuriyeti de Montrö Sözleşmesinde Akit (imzacı) devletlerden biri olarak 28.maddeye binaen Montrö'nün feshini istediğine dair ihbarnameyi Fransa'ya gönderecek ve Montrö'nün fesih süreci başlayacaktır Bu kadar Önünde bir engel yok Yeter ki çıkarımıza olsun Topunuz Gelin. Amerika Birleşik Devletleri'nin Montrö Sözleşmesinde imzası yoktur ve taraf değildir."

YORUMLAR

  • 0 Yorum