Zalim Sisi gitti, dostum Sisi geldi, AK Parti Türkiye- Mısır dostluk grubu kurulması için kanun teklifi verdi

AK Parti Genel Başkanı Erdoğan'ın uzun yıllardır hedefinde olan Darbe ile Mısır yönetimine el koyan Sisi ile el sıkışıldı. AK Parti, Türkiye-Mısır dostluk grubu kurulması için kanun teklifi verdi.

Zalim Sisi gitti, dostum Sisi geldi, AK Parti Türkiye- Mısır dostluk grubu kurulması için kanun teklifi verdi
20 Nisan 2021 - 18:18

AK Parti, Türkiye-Mısır ve Türkiye-Libya arasında dostluk grubu kurulması için Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) başvuruda bulundu.

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, "Türkiye ve Mısır arasında dostluk grubu oluşturulmasına ilişkin teklifimizi Meclis Başkanlığı'na veriyoruz" açıklamasında bulundu.
Türkiye ve Mısır arasındaki dostluk grubu, Mısır'ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye yönelik darbe sonrası kaldırılmıştı.

ERDOĞAN NELER DEMİŞTİ NELER!
Erdoğan, Sisi hakkında geçmişte çok ağır ifadeler kullanmıştı.

Mursi'nin hayatını kaybetmesinden sonra Sisi'ye ağır sözlerle yüklenen Erdoğan "Zalim" ifadesini kullanarak şu açıklamayı yapmıştı:

"Bizlere hak, hukuk, özgürlük dersleri verenler Mısır halkının özgür iradesiyle yüzde 52 oyla seçtiği cumhurbaşkanının, darbe mahkemelerinde ölümüne sessiz kalsa da biz, sessiz kalamayız. Merhum Cemal Kaşıkçı cinayetinin unutulmasına nasıl rıza göstermemişsek Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin dramının da birileri tarafından unutturulmasına asla izin vermeyeceğiz. Uluslararası hukukun verdiği imkanları sonuna kadar kullanarak, meselenin aydınlığa kavuşturulması için mücadele edeceğiz.
Darbecilerin yaptığı açıklamalar ne Mısır halkının ne de uluslararası kamuoyunun vicdanını rahatlatmaktan uzaktır. Darbeci yönetim tarafından basın yayın kuruluşlarına uygulanan abluka, şüpheleri daha da arttırmaktadır. Bir ülkede seçimle gelen ilk cumhurbaşkanı 20-25 dakika can çekişiyor ve orada en ufak bir müdahale yapılmıyor. Ailesi, bir vasiyetin yerine getirilmesini istiyor 'kendi köyüme gömülmek istiyorum' diyor ve ailesine naaşını vermiyorlar. Sadece iki oğlu ile avukatları bu defin esnasında hazır bulunabiliyor. Böyle bir cinayet olabilir mi? Sisi denilen kişi, şu anda Mısır'da böyle bir yöneticidir.
Ben kendisi için her zaman onu söylüyorum bir zalimdir ve bir demokrat değildir. Gerçek manada bir demokrasinin neticesi iş başına gelmiş birisi değildir. Bizim bu ifadelerimiz tabi gerek Sisi ve etrafındakileri, aynı zamanda dünyada da onları sevenleri rahatsız edebilir. Ama önemli olan bu dünyada haklıların yanında yer alanların buna nasıl baktığıdır."


YORUMLAR

  • 0 Yorum